Сміттєзвалища в Україні набудуть європейського формату
Більшість полігонів України не відповідають європейським стандартам. Сміттєзвалища в Україні переповнені, без належного обладнання, технологій та системи контролю, українські полігони є скоріш загрозою для довкілля і людини, ніж інструментом розв'язання проблеми із відходами.
Про це повідомляє Міндовкілля.
У майбутньому полігони в країні мають бути або приведені у відповідність до європейських стандартів екологічної безпеки, або закриті. Нові вимоги до сміттєзвалищ Міндовкілля затвердило у проєкті наказу «Про затвердження Правил технічної експлуатації полігонів, припинення експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації».
У Європі захоронення відходів – це остання міра поводження зі сміттям. Захоронення відходів у Європі відбувається лише у випадку, коли їх не можна повторно використати чи спалити.
Наприклад у період 2017-2020 років в Хорватії, Польщі, Словаччині, на Кіпрі, в Греції, Мальті та Румунії скорочення захоронення відходів відбулося на 20-30%.
У Швейцарії, Швеції та Німеччині практично відсутні полігони для захоронення та зберігання твердих побутових відходів. Там сміття сортують, перероблюють, спалюють.
У Швеції на звалище потрапляє лише чотири кілограми сміття на одну людину в рік, це близько 1%.
Швеція не лише переробляє понад 99% своїх відходів, але й імпортує сотні тисяч тонн з інших країн.
У Швейцарії понад 50% відходів перероблюють для повторного використання.
«Україна також рухається європейським шляхом та прагне впроваджувати найкращі практики. Але наразі наша країна лише на початку шляху з трансформації власної системи управління відходами, тож на перших етапах нам не обійтися без полігонів», – йдеться у дописі.