Як в Україні створити охоронну зону для рослин і тварин з Червоної книги
В Україні працює відкритий для громадськості механізм, який дозволить ефективно брати під охорону території, на яких знаходяться види рослин і тварин з Червоної книги.
На сторінці WWF-Україна пояснили, хто може створити охоронну зону та що для цього треба зробити.
Відповідна постанова Кабміну щодо порядку створення охоронних зон для збереження біорізноманіття у лісах для збереження об’єктів Червоної книги України запрацювала 12 травня. Вона дозволяє створювати такі зони й поза межами природно-заповідного фонду – природних заповідників, національних природних парків та інших подібних територій.
Щоб створити охоронну зону потрібно, щоб:
- Наукова установа, природоохоронна чи інша громадська організація може звернутися до визначеного Постановою державного органу із відповідним запитом.
- Звернення має ґрунтуватися на польових обстеженнях та містити дані про розмір і розташування потенційної охоронної зони, інформацію про землю та/або лісокористувача, цінні види, для яких вона має бути створена, а також, пропозиції щодо режиму охорони.
- Уповноважений державний орган повідомляє лісокористувача про звернення та ухвалює рішення про створення охоронної зони на основі його зауважень і пропозицій.
Підставою для відмови є лише надання неправдивих даних.
«Цей механізм створює можливість значно посилити роботу зі збереження біорізноманіття в Україні, долучивши до цього широке коло експертів і громадськість. Зараз лише 7% території України включено до природоохоронних об'єктів (в країнах ЄС цей показник в середньому 25%), що недостатньо для повноцінної охорони та відновлення рідкісних видів. З урахуванням руйнівних для природи наслідків російського вторгнення нам необхідно особливо дбати про кожний квадратний метр української території, де зберігаються цінні для екосистем тварини та рослини», – кажуть природоохоронці.
Читайте також: В Україні дозволили створювати охоронні зони для рідкісних видів рослин і тварин