Нова професія на мільйон: чому енергоменеджери потрібні кожній громаді

10 Серпня 2024, 17:27
Ілюстративне зображення згенероване штучним інтелектом 3882
Ілюстративне зображення згенероване штучним інтелектом

Енергоменеджери в українських громадах стають ключовими фігурами в боротьбі з нераціональним використанням ресурсів, допомагаючи економити мільйони гривень на рік.

Від виявлення підпільних цехів з вирощування грибів у лікарнях до запобігання крадіжкам води з систем опалення - ця нова  посада охоплює широкий спектр завдань.

В умовах енергетичної кризи та зростання цін на ресурси роль енергоменеджерів у місцевому самоврядуванні стрімко зростає, дозволяючи заощаджувати значні кошти навіть у невеликих громадах.

Надлишок енергії – перепона для ощадливості

Україна отримала в спадок один з найсильніших та найрозвиненіших у світі енергетичних комплексів від Радянського Союзу. Генеруючі потужності вітчизняних атомних, теплових та гідроелектростанцій тоді перевищували 55 гігават, а споживання становило близько 30-35 гігават. Тому в Україні не існувало культури економії ресурсів: обліку не вели, держава субсидіювала неефективне витрачання води, електроенергії, газу та іншого палива. 

Існувала негативна мотивація – чиновники з органів місцевого самоврядування були зацікавлені витрачати більше ресурсів, адже економія призводила до того, що наступного року держава закладала менший об’єм ресурсів для обслуговування ощадливої громади.

На сьогодні Україна енергодефіцитна країна, яка може забезпечити себе паливом не більше ніж на 50%.

Низька активність місцевої влади щодо впровадження енергоефективних проєктів довгий час пояснювалася також відсутністю законодавчих стимулів економити енергію. Згідно з бюджетним кодексом досягнута річна економія енергії сприймалася як перевитрати і на такий обсяг зменшували ліміти на енергоносії наступного року.

Абсурдні урядові рішення щодо заощадження енергії, як от зменшення споживання енергії на 10 % від попереднього року – насправді обмежували фінансування енергоносіїв та комунальних послуг що призводило до знищення систем вентиляції у будівлях, зменшення рівня комфорту тощо.

Але серед лідерів громад були відчайдухи, які розуміли важливість сфери енергоощадності та енергоефективності і потенційні можливості впливу на розвиток населених пунктів, нині – громад.

Добровільне, недержавне об’єднання органів місцевого самоврядування Асоціація «Енергоефективні міста України» (АЕМУ) одна з організацій, що долучилася до запровадження системи енергоменеджменту в громадах

До 2019 року у законних повноваженнях органів місцевого самоврядування норма щодо енергоменеджменту громад була відсутня.  В громадах впроваджували цю систему, вводили посади енергоменеджера та здійснювали енергетичне планування на добровільних засадах. Після прийняття закону про енергоефективність така діяльність вже віднесена до повноважень органів місцевого самоврядування.

Зі змінами в законодавстві у 2019 році ситуація з енергоменеджментом у громадах покращилася і зараз все більше громад впроваджують у себе облік і контроль енергоресурсів.

Постійне зростання ціни на енергоресурси і втрата генеруючих потужностей під час війни, а особливо після початку повномасштабного вторгнення 2022 року змусила громади активніше запроваджувати програми енергоощадності.

Читайте також: Сталь з брухту, а бетон – з конопель: як Україні мінімізувати викиди внаслідок відбудови

«Запровадження посади енергоменеджера, і запровадження таких малозатратних поведінкових заходів, як от заміна бачків в туалетах на нові, що не протікають, встановлення автоматичного довідника вхідних дверей, закриття вікон на горищах, утеплення своїми силами труб опалення  - одразу дає економію в 10% від затрачених ресурсів», – розповідає Сергій Кошарук, радник-консультант з питань енергоефективності, екології та розвитку громад Асоціації «Енергоефективні міста України».

Сергій Кошарук
Сергій Кошарук

Наступним кроком може стати комплексний і більш вартісний проєкт утеплення будівлі, заміна комунікацій, встановлення більш ощадливого устаткування – плити, обігрівачі, котли.

Моніторинг запобігає техногенним катастрофам

Для якісного енергоменеджменту всі комунальні будівлі мають бути обладнані лічильниками усіх видів енергії. Один раз на добу енергоменеджери базового рівня (зазвичай це завгоспи установ) передають дані лічильників до бази даних, з якою вже потім працює енергоменеджер громади. Облік цих даних дозволяє побачити аномальні сплески витрат ресурсів, і набагато оперативніше помічати аварії на мережах.

Відхилення показів навіть на 10 % від прогнозованого дозволяє виявити факти використання будівлі або майна не за призначенням на кшталт застілля в шкільних їдальнях, прання килимів чи полив городу поруч з сільською школою.

«Кожного дня, в один і той самий час відповідальна особа передає середню температуру в приміщенні, кількість витраченого палива і показники лічильників. Інформація отримана протягом кількох років з різними погодними умовами дозволить більш об’єктивно вираховувати витрати ресурсів. Але запровадження енергоменеджменту тільки води дозволило заощадити близько 15 %. По одній з шкіл була місячна витрата води розміром в піврічний об'єм. Якби тоді в нас був лічильник і система обліку, такої перевитрати можна було б уникнути. На сьогодні наша громада номер один в області по енергоощадливості з розрахунку на одного мешканця», – розповідає Роман Троцюк, голова Дубівської сільської ради на Волині, який сам був енергоменеджером.

Роман Троцюк
Роман Троцюк

 

Читайте також: Аби платіжки були меншими: у Дубівській громаді вчилися енергоефективності

У Ковельській громаді завдяки енергоменеджменту вчасно помітили витік природного газу з газогону, що йшов біля середньоосвітньої школи. Тільки завдяки моніторингу показань лічильників вдалося запобігти аварії і можливим жертвам серед учнів.

Також аналізуючи аномальні сплески використання ресурсів енергоменеджери можуть помітити крадіжки електрики, води та газу.

Маючи дані лічильників можна порівнювати витрати ресурсів на квадратний метр площі між різними будівлями в громаді, також можна дивитись ці дані у всеукраїнському масштабі, порівнюючи цифри для типових будівель садків, шкіл, лікарень тощо.

Зараз в громадах енергоменеджери консультують забудовників, як більш ефективно розпланувати комунікації в новобудовах, допомагають ОСББ скоротити витрати на використання ресурсів. За допомогою спеціального тепловізора фахівець може побачити тепловтрати конкретного будинку, і дати пораду для усунення цього недоліку. 

В типову «валізу енергоменеджера» входять такі прилади: тепловізор, енергометр, мінівимірювач освітленості, газоаналізатор діоксиду вуглецю, ручний лазерний далекомір, реєстратор температури й вологості.

Прилади для енергоменеджера
Прилади для енергоменеджера

За оцінками аналітиків ПРООН запровадження системи енергоменеджменту тільки в центральних органах виконавчої влади дозволить зекономити близько 30% ресурсів, а це дасть в масштабах країни до 5 мільярдів заощаджень на рік.

На сьогодні не існує обов'язкової вимоги до органів місцевого самоврядування, яка б змушувала їх запроваджувати посаду енергоменеджера. Існує тільки позитивна мотивація. 

Щоб громада могла скористатися державними програмами підтримки, там де є енергоефективність, а вона присутня в любому комплексному проєкті капітальних видатків щодо будівель, або генерації, має в громаді існувати система енергоменеджменту. 

Також ця система обліку ресурсів дозволить залучати гранти від міжнародних організацій, які спрямовані на скорочення рівня викидів та запровадження використання відновлювальної енергетики. Також енергоменеджмент відкриває шлях до отримання європейських дешевих кредитів під 3% річних.

Додамо, що до розвитку енергоменеджменту нас спонукає ще й процес євроінтеграції.  

Рада ЄС 12 квітня 2024 року офіційно прийняла переглянуту директиву щодо енергетичної ефективності будівель. Цей документ сприятиме скороченню викидів парникових газів та енергетичної бідності в Європейському Союзі.

Згідно з новими правилами, до 2030 року всі нові будівлі повинні бути з нульовим рівнем викидів, а до 2050 року будівельний фонд ЄС повинен бути перетворений у будівельний фонд з нульовим рівнем викидів.

Щоб декарбонізувати будівельний сектор, національні плани реконструкції будівель включатимуть дорожню карту з метою поступової відмови від котлів, що працюють на викопному паливі, до 2040 року.

Нові правила забезпечать розміщення відповідних установок сонячної енергії в новобудовах, громадських будівлях та наявних нежитлових приміщеннях, що перебувають на реконструкції.

***

Якщо стаття здалася вам корисною, ви можете подякувати авторці Наталії Пахайчук і підтримати створення якісного контенту, натиснувши кнопку Подякувати вгорі сторінки.

Коментар
20/09/2024 Четвер
19.09.2024
18.09.2024