стрічка

Знайти, де втікає тепло: як Дубівська громада вчиться бути енергоефективною

26 Вересня 2023, 17:37
Дубівська сільська рада 5568
Дубівська сільська рада

Енергоефективність України є однією з умов щодо вступу до Європейського Союзу.  Дубівська громада, що на Ковельщині, прагне стати прикладом енергоефективної громади.

Громада отримала фінансову підтримку на втілення свого проєкту у рамках грантового конкурсу від ГО «Екоклуб» і ГО «Екодія»  та спільно з Українською некомерційною енергетичною агенцією розпочала його реалізацію. Проєкт під назвою «Підвищення енергетичної та кліматичної сталості Дубівської сільської громади» має на меті досягнути ефективнішого і більш ощадного використання енергії та пом’якшення впливу наслідків енергоспоживання на довкілля. 

«Ідея проєкту виникла під час однієї із конференцій, де сільський голова Роман Троцюк презентував здобутки у сфері енергоефективності. Тоді пан Роман розповів про труднощі, оскільки комплексного плану дій не було, а впровадження енергоощадних заходів проводили точково, що зменшувало їх ефективність. Звернувши увагу на  досягнення громади у цій сфері, ми запропонували податися на проєкт від Екоклубу, з метою створення системи управління енергетичними ресурсами та підготовки Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату», – розповів Сергій Кошарук, директор Української некомерційної енергетичної агенції.

Сергій Кошарук (зліва) та Роман Троцюк (справа)
Сергій Кошарук (зліва) та Роман Троцюк (справа)

Українська некомерційна енергетична агенція є партнером Дубівської громади у проєкті підвищення енергетичної та кліматичної сталості. Агенція надає консультативну й експертну допомогу з розробки й впровадження Планів дій зі сталого енергетичного розвитку і клімату в рамках ініціативи Угода мерів. 

«Зараз законодавство буде вимагати від громад мати Муніципальний енергетичний план, який практично є частиною Плану дій зі сталого енергетичного розвитку і клімату», – зазначив  Сергій Кошарук. 

Довідково: План дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК) – документ, який розробляється у рамках Угоди мерів та поєднує в собі комплекс стратегічних проектів щодо вдосконалення всіх сфер і галузей міста (ОТГ, району, регіону) з урахуванням можливих джерел та механізмів їх фінансування, а також їх впливу на зменшення викидів СО2. ПДСЕРК визначає конкретні заходи, спрямовані на пом'якшення наслідків зміни клімату та адаптацію, із зазначенням часових рамок і розподілу обов'язків, і, таким чином, переводить довгострокову стратегію в дію.

Довідково: Угода мерів – загальна ініціатива Європейського Союзу за участю місцевих і регіональних органів влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищити енергоефективність та використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. Європейська ініціатива Угода мерів об'єднує тисячі місцевих органів влади, які добровільно взяли на себе зобов'язання по досягненню кліматичних і енергетичних цілей ЄС. 

 

Дубівська громада вже давно рухається в напрямку енергоефективності і енергоощадності, що простежується у таких аспектах: 

  • проводять заміну вікон, утеплення фасадів та дахів муніципальних будівель;
  • все більше використовуються енергія з поновлюваних джерел, зокрема сонячні електростанції на дахах будинків жителів громади та на території підприємств, щоб зменшити залежність від централізованих мереж енергопостачання, отримувати дешевшу електрику. Що у свою чергу зменшує викиди CO2 (вуглекислого газу) в атмосферу;
  • відбувається перехід на пелетне опалення, це можливо завдяки підприємству з виробництва паливних пелет в громаді;
  • планують вирощувати енергетичні культури рослин, що покликані зменшити викиди CO2  в атмосферу, насамперед ці культури спрямовані на переробку у вищезгадані пелети.

Довідково: СО2 (вуглекислий газ) – один із парникових газів, який призводить до змін клімату, зокрема глобального потепління та аридизації, тобто опустелення. В Україні за останні 30 років середньорічна температура повітря зросла на 1,2 градуса за Цельсієм, а також підвищилася частота та суворість посух, причиною чому є надмірні викиди парникових газів.    

Дубівський ліцей
Дубівський ліцей

Бахівська гімназія
Бахівська гімназія

Сонячна електростанція
Сонячна електростанція

 

Нинішній очільник громади Роман Троцюк ставив енергоефективність одним із пріоритетних напрямків своєї діяльності .

«Я за освітою вчитель фізики та математики, тому тема енергоощадності для мене близька, оскільки розуміюся у теплопровідності матеріалів та інших нюансах. У 2016  році ми планували придбати тепловізор для виявлення та запобігання втрат тепла у будинках. Я тоді не знав, що для цього лише тепловізора недостатньо. Тепер під проєкт ми купимо не тільки тепловізор, а значно більше – «валізу енергоменеджера»», – розповів Дубівський сільський голова Роман Троцюк.

«Валіза енергоменеджера» – прилади, за допомогою яких можна проводити обстеження будівель комунальних закладів, дотримуватись нормативних вимог їх експлуатації, опрацьовувати механізми порівняння обсягів споживання енергоносіїв, виявити будівлі, на які потрібно звернути особливу увагу, проводити енергоаудити.   

У «валізу енергоменеджера» входять: тепловізор, енергометр, мінівимірювач освітленості, газоаналізатор діоксиду вуглецю, ручний лазерний далекомір, реєстратор температури й вологості.

Дубівська громада є підписантом ініціативи європейських муніципалітетів «Угода мерів», тобто громада має добровільні зобов’язання скорочувати викиди парникових газів та ефективно використовувати енергію на своїй території.

«Дубівська громада зобов’язалася до 2030 року скоротити викиди CO2 в атмосферу на 30%», – зазначив Роман Троцюк.

Діагностика втрат енергії є ключовою складовою енергоощадності, адже використовуючи надлишок енергії, окрім надмірних витрат коштів, відбувається й збільшення викидів CO2. 

«Все тому, що електростанції країни працюють на викопних паливних ресурсах, тобто викиди парникових газів відбуваються не безпосередньо на території громади, а на електростанції. Ці викиди CO2 громада також повинна враховувати», – зазначив голова. 

Спершу діагностику тепловтрат енергоменеджери проведуть у муніципальних будівлях, а потім у будинках мешканців громади. Ця діагностика житлових будинків приватного сектору громади буде безкоштовною, про що запевнив Дубівський голова Роман Троцюк. Головною метою діагностик є зменшення втрат теплової енергії у громаді, відтак мінімізація викидів CO2 в атмосферу.  

«Ми будемо обстежувати будинки, щоб вказати людям на місця, де відбувається втрата теплоенергії. Зараз утоплення проводиться за принципом: «Утеплив сусід фасад, то і я так зроблю» або «Замінив вікна, то й мені пора». Це так не діє! Можливо, у певному будинку втрати тепла відбуваються із даху. Діагностика дасть більший ефект при менших економічних втратах», – пояснив Роман Троцюк. 

Дубівська громада вже має позитивний досвід в напрямку енергоощадності. Завдяки проведеним заходам громада зекономила значні кошти. Тут кажуть: «Зекономлені кошти – це зароблені кошти». Енергоощадні заходи дозволили не лише розвиватися в енергоефективному напрямку, але й втриматися громаді «на плаву» у фінансовому плані, адже зекономлені кошти відобразилися на фінансовій спроможності громади.  

«У нас взимку при десяти градусах нижче нуля могли випасати кроликів над теплотрасою. Над трубою на відстані чотирьох метрів росла зелена трава», – поділився обсягами колишніх енерговитрат Дубівський голова. 

Крім цього, у рамках проєкту задля можливості управляти енергоспоживанням буде впроваджено енергомоніторинг -  комплекс заходів, спрямований на отримання даних по енергоспоживанню об'єктів  бюджетних закладів та установ та їх обробку для виявлення випадків відхилення енергоспоживання від базової лінії, а також для планування енергоспоживання на майбутні бюджетні періоди. Для здійснення енергомоніторингу планується закупівля автоматизованої інформаційної системи – спеціальної програми для збору і аналізу даних. Система щоденного енергомоніторингу дає можливість ефективніше управляти енергоспоживанням, що призводить до економії 5-15% видатків на енергоресурси. 

Поки що фактором, що не дає можливості розвиватися Дубівській громаді в напрямку енергоефективності на повну є відсутність розроблених програмних документів, заходи з управління енергією здійснюються точково та не охоплюють усіх наявних потреб. Тому впровадження системи енергоменеджменту та розробка Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату є ключовим кроком для подальшого комплексного впровадження заходів з енергоефективності, енергоощадності та клімату.

***

Ця публікація створена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю Дубівської сільської ради і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

 

 

Коментар
08/12/2023 П'ятниця
08.12.2023
07.12.2023