стрічка

Забирати сміття з кожного села: на Волині діє план управління відходами

05 Серпня 2023, 19:59
Забирати сміття з кожного села: на Волині діє план управління відходами 2601
Забирати сміття з кожного села: на Волині діє план управління відходами

У Волинській  області всерйоз взялися за сортування сміття та норми поводження із відходами побутового та промислового виробництва. 

Зокрема це стосується фасування сміття, його централізованого збору, зберігання та утилізації. 

З цією метою ще у вересні 2022 року запровадили Регіональний план управління відходами у Волинській області, який розрахований до 2030 року. Регіональний план є складовою національного плану управління відходами в країні, який на регіональному рівні має свої особливості.

Управління відходами потрібне насамперед для майбутнього України, адже свідоме поводження із сміттям є однією із умов євроінтеграції. 

Для членства в Європейському союзі Україна має дотримуватися вимог поводження із відходами рамкової директиви 2008/98/ЄС. Ця директива передбачає зменшення утворення негативних наслідків від відходів життєдіяльності людини.  

Згідно Регіонального плану управління відходами, до 2030 року в Україні має мінімізуватися навантаження на навколишнє середовище, спричинене повсякденними відходами. 

Також передбачається значний позитивний вплив на регулювання клімату, тенденція змін якого є негативною через глобальне потепління, що зумовлено парниковим ефектом. Реалізація запланованих заходів має зменшити викиди парникових газів, зокрема метану, із полігонів сміттєзвалищ Волинської області. 

У цьому аспекті мова не йде про побудову сміттєпереробних заводів чи інших засобів утилізації відходів. Натомість стимулюватимуть розпочати з малого, поставивши за мету сортування сміття. 

«Люди вважають, що сортування сміття їм не потрібне, але ж перемога настане, а далі вступ до Європейського Союзу, де поводження із відходами на високому рівні», – наголосив перший заступник голови Луцької районної державної адміністрації Сергій Шкода під час засідання робочої групи з реалізації Регіонального плану управління відходами. 

Засідання робочої групи з реалізації Регіонального плану управління відходами у Волинській області
Засідання робочої групи з реалізації Регіонального плану управління відходами у Волинській області

Вимоги до управління відходами

Контейнери для роздільного сортування відходів промислового та побутового користування повинні бути у кожному селі, селищі та місті області. 

«Людина не має шукати відповідний контейнер для збору сміття, вони повинні бути у кожному селі. Тоді не вдасться все списати на ментальність українців, які смітять всюди, де живуть, адже створивши відповідні умови для збору відходів, зміниться і ментальність українців, яким викинути сміття у відповідний контейнер не становитиме жодних труднощів», – зазначили на засіданні. 

Централізований збір сміття у всіх без винятку населених пунктах області, де кількість жителів перевищує 50 осіб, є важливим кроком до покращення санітарно-екологічної ситуації в регіоні. 

«Поки територіальні громади не налагодять вивіз сміття зі всіх населених пунктів, проблема із відходами нікуди не зникне», – зауважив заступник начальника відділу Державного екологічного нагляду поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Державної екологічної інспекції у Волинській області Анатолій Приходько.  

Зауважують, що сміття є у кожній громаді, однак, якщо його не збирають комунальники, то люди самостійно знаходять місце, куди вивозять відходи. Так і створюють несанкціонований смітник або навіть сміттєзвалище. 

«Далеко не кожна громада має розроблений та затверджений проєкт збору та вивезення сміття із населених пунктів. Однією із причин є дороговартісність послуги. Та справедливо буде зазначити, що ціна на розробку цього проєкту значно зменшилася, адже на старті цим питанням займалися централізовано у Києві, а станом на сьогодні замовити послугу можна на регіональному рівні», – розповів Анатолій Приходько з екологічної інспекції області. 

Окрім того, у Волинській області існує дві територіальні громади, Зимнівська та Колодяжненська, які самостійно розробили проєкт збору та вивезення сміття. 

Цим займалися самі працівники селищних рад, які знайшли всю потрібну інформацію стосовно кількості машин для збору сміття та періодичність його збирання у розрахунку на кількість населення, місця для тимчасового його зберігання чи відведеного полігону для постійного зберігання та всі інші нюанси. 

Труднощі запровадження системи управління відходами

Вагомою перепоною у затвердженні проєкту є один із пунктів, а саме кінцева точка зберігання відходів, адже ліцензовані полігони в області розсіяні так, що подекуди відстань від населених пунктів до них складає 50, 70 та понад 70 кілометрів. Везти на таку значну відстань сміттєзбиральну машину є економічно не вигідно. 

Яскравим прикладом цьому є Горохівська територіальна громада, яка не має ліцензованого полігону-сміттєзвалища, а також не знайшла місця для того, щоб його створити, тому всі відходи відправляє на полігон Мар’янівської громади, який, до речі, також не є ліцензованим. 

«Полігон не може бути ліцензованим, згідно з новими вимогами, адже він знаходиться на близькій відстані від населеного пункту. Щоб зробити новий ліцензований полігон, потрібно рекультивувати старий, адже жителі громади будуть проти двох полігонів на їх території», – розповів голова Мар’янівської селищної ради Олег Басалик

Окрім вищевказаної рекультивації полігону Мар’янівської громади, потрібно буде сплатити 2,8 мільйона гривень за екологічні збитки, що були нанесені неліцензованим сміттєзвалищем. Про це повідомили в екологічній інспекції Волині. 

Станом на сьогодні єдиним виходом є переправляння всіх відходів на сміттєзвалище у селі Брище, що поблизу Луцька, або створення тимчасових майданчиків для зберігання сміття, яке у підсумку також потрібно буде вивозити на полігони, проте уже у більших кількостях.

Розказати людям, як правильно поводитись із відходами

Одним із першочергових заходів Регіонального плану управління відходами є інформування населення щодо необхідності сортування відходів, яке насамперед має відбуватися у закладах освіти. Відтак заклади освіти та інші місця скупчення людей мають бути оснащені контейнерами для роздільного збору сміття.

Заохотити громадян до сортування побутового сміття можна шляхом програм. 

«Рішенням є запровадження програм, котрі б заохочували жителів громад до сортування сміття. Прикладом тут є історії, коли мешканцям громад роздавали сміттєві пакети різного кольору для того, щоб вони сортували сміття вдома, а потім, з певною періодичністю, їх забирали наповненими. Так кожен відповідає за відходи, які сам продукує», – поділився начальник відділу міжрайонного оперативного контролю Державної екологічної інспекції у Волинської області Василь Демидюк.   

Яскравим прикладом інформування населення щодо сортування відходів є впровадження роздільного збору сміття на підприємствах, де працюють жителі громад. Тоді сортування відходів увійде у звичку, відтак, з більшою долею ймовірності, люди займатимуться цим і в повсякденному житті. 

Є на Волині й підприємства, котрі оснащені приладами, що самостійно сортують відходи. 

«Великі підприємства мають сміттєсортувальні машини, які самостійно сортують сміття в залежності від його вологості, твердості, розміру та інших характеристик», – розповіла керівниця галузевої експертизи ТОВ «Хімлаборреактив» Ірина Кіріна.

Зважаючи на те, що заходи інформування населення є значно менш затратними із фінансової точки зору, але мають значний ефект, першочерговість їх запровадження є обов'язковою.

Навіщо сортувати сміття?

Сортування сміття підвищить ефективність переробки та дасть можливість повторного використання відходів. Окрім того, відсортоване сміття легше утилізовувати. 

Зокрема практикують використання органічних відходів у сільськогосподарській сфері для приготування компосту, відходи ремонтно-будівельних робіт стають придатні для подальшого використання у цій же сфері, а картонні та паперові відходи доцільно здати на макулатуру або ж самостійно виробляти картонні вироби, чим піклуватися не лише про екологію, але й економіку підприємства. 

«Компанія «Модерн-Експо» дотримується принципу зменшення утворення небезпечних відходів та популяризації вторинного використання і переробки відходів. У цьому плані екологічно та економічно вигідним є наш приклад поводження з відходами. Купуючи будь-яку сировину, ми отримуємо із продуктом упаковку, найчастіше вона картонна, наприклад ящики. На виробництві великих масштабів цих упаковок є дуже багато. Однією з альтернатив є здача картону та паперу на макулатуру, але набагато вигіднішим є самостійне налагодження процесу переробки матеріалу для вторинного використання», – поділився генеральний директор компанії Петро Пилипюк.

Отже, сортування відходів це не лише піклування про навколишнє середовище, але й економічно вигідно.    

Регіональний план управління відходами у Волинській області покликаний покращити екологічну ситуацію до 2030 року.

 

Коментар
04/03/2024 Понеділок
04.03.2024
03.03.2024
02.03.2024
01.03.2024