стрічка

Бирючий: заповідний острів-півострів, що вподобали президенти і олені, і який нині знищують окупанти

15 Березня 2023, 18:00
Бирючий: заповідний острів-півострів, що вподобали президенти і олені, і який нині знищують окупанти 875
Бирючий: заповідний острів-півострів, що вподобали президенти і олені, і який нині знищують окупанти

 

Військові рф, заради забави, днями влаштували сафарі на тварин, що живуть на заповідному острові Бирючий. Він є продовженням Федотової коси у західній частині Азовського моря. Росіяни відстрілюють оленів і ланей, яких тут акліматизували майже сотню років тому.

Сафарі в заповіднику

Під приціл окупантів потрапили олені
Під приціл окупантів потрапили олені

Нещодавно надійшла інформація від місцевих жителів, що на острові Бирючий, який є частиною Азово-Сиваського національного природного парку, окупанти влаштували масове полювання на тварин. Лише за один день вони вивезли два «Урали» заповнені мертвими оленями і ланями.

За повідомленням очевидця, на автомобілях були позначки з свастикою «V». За словами свідка, ймовірно, це були кадирівці. 

Росіяни окупували Бирючий навесні 2022 року. Попри те, що туди доволі складно добратися. Адже залежно від сезону, погодних умов, і нагінних явищ в Азовському морі, Бирючий може бути островом, або півостровом. 

 

Загадки Бирючого

Скріншот - goole.com.maps
Скріншот - goole.com.maps

Острів-півострів Бирючий є продовженням піщаної Федотової коси розташованої між Азовським морем і лиманом Утлюцький. З материковою частиною його з’єднує вузький перешийок завширшки менше 10 м.  У географічному розумінні Бирючий стає островом лише восени, коли на морі починаються часті шторми, які ховають перешийок під водою. Або на короткий проміжок часу в інші пори року, якщо під дією вітрів посилюються нагінні явища на Азові. Розміри цей острів має чималенькі - протяжність 24 км, а ширина 5 км. 

Острів-півострів Бирючий в Азовському морі
Острів-півострів Бирючий в Азовському морі

До речі, адміністративно Бирючий належить до Херсонської області, а ось територіальну прив’язку має до Запорізької. Потрапити туди суходолом можна лише через селище Кирилівку Мелітопольського району Запорізької області. Та добратися в такий спосіб можна тільки за гарної погоди, бо як заштормить - вузький перешийок заливає водою і півострів стає островом, і єдиним транспортним засобом є катер.

Можливо, саме з такою природною ізоляцією пов’язана назва острова Бирючий. Адже в перекладі з тюркської мови «бирик», «бирюк» - це самотній одинокий вовк, тому його ще називають Вовчий.

Острівець степу серед морських ландшафтів

Унікальна екосистема Бирючого
Унікальна екосистема Бирючого

На заповідній території Бирючого склалася своя унікальна екосистема, яка утворилася завдяки віддаленому розташуванню та періодичній ізоляції від суші. Це острівець дикої степової природи серед морських ландшафтів.

Завдяки наявності джерела прісної води та науково проведеної акліматизації прижилися в бирючанському степу завезені ще в 50-ті роки минулого століття дерева: тополі, дуби, акація, гледичія, лох сріблястий (у народі його називають маслина). Останнього на острові, аж 320 гектарів! Дерева розрослися, і як лабіринтом, порізали густими лісосмугами заповідну територію. 

Заповідний степ Бирючого
Заповідний степ Бирючого

На Бирючому унікальне різнотрав’я, яке на материку не зустрічається. Тутешній степ зовсім не такий, як, наприклад, у Асканії-Новій. Ростуть тут саме приморські види рослин, які пристосувалися до черепашкового ґрунту й шалених солоних штормів.

В одному з інтерв’ю, ще напередодні російського вторгнення в Україну, старший науковий співробітник Азово-Сиваського національного природного парку Віталій Коломійчук розповів, що з острова Бирючий описано вісім нових для науки рослин, а флора цієї території унікальна.

«Дуже цікаві рідкісні кримські рослини залишились у рефугіумі на Бирючому острові. Це пізньоцвіт анкарський, золотоборідник цикадовий - злак, який був поширений на Джарилгачі та залишився невеличким анклавом на Бирючому», – розповів науковець.

Ділянка з приморською рослинністю на Бирючому
Ділянка з приморською рослинністю на Бирючому

На території Азово-Сиваського національного природного парку зростають 38 видів грибів і рослин, занесених до Червоної книги України.

Нині ж ця унікальна рослинність опинилася під колесами техніки російського агресора, що пересувається островом куди заманеться. Нехтуючи тим, що це заповідна територія з унікальною екосистемою.

Острів генетичних і акліматизаційних експериментів

Бирючий став місцем прихистку для безлічі видів рідкісних птахів та тварин, багато з яких занесені в Червону книгу. А табуни копитних тварин, які вільно пересуються островом стали його візитівкою.

Табуни копитних стали візитівкою Бирючого
Табуни копитних стали візитівкою Бирючого

До російського вторгнення 2022 року, місцеві єгері нараховували на Бирючому 2500 ланей, понад 1000 благородних оленів, більше ніж 130 туркменських куланів. Є тут і муфлони, і дикі кабани, і зайці, і багато інших тварин, а також гніздиться або мігрує безліч птахів. До речі, завдяки теплим зимам рідкісні птахи давно не відлітають з Бирючого і живуть там круглий рік.

У липні 1927 року, за Радянської влади, острів Бирючий увійшов до складу заповідника «Надморські коси», структурного підрозділу заповідника Асканія-Нова. І з того часу цей унікальний острів був своєрідною польовою лабораторією Академії Наук СРСР.

У 1928 році в Асканії-Новій вивели гібридну форму благородних оленів пристосованих до життя не лише в лісі, а й у степу теж. Це були складні гібриди маралу, кримського і кавказького оленів. Вже в 1929 році привезли на Бирючий двох самиць і самця цих гібридів. Спочатку тримали їх у вольєрі, бо не було такого досвіду, щоб на морській косі олені вільно випасалися. Але тварини почали швидко розмножуватися. Науковці зрозуміли, що ці гібридні олені виживуть на острові за будь-яких умов, і випустили їх у заповідні угіддя Бирючого. 

Бирючанські олені — результат багаторічної гібридизації
Бирючанські олені — результат багаторічної гібридизації

У 1946 та 1951 роках на острів завезли нову партію оленів. Це також були гібриди, але дещо інші — американського благородного та бухарського оленів. Цих тварин одразу випустили у дику природу.

Шляхом вільного схрещування гібридних оленів завезених на Бирючий у 30-ті та 40-ві роки утворилася популяція унікальних бирючанських оленів, які є найбільшими в Україні. Завдяки ізольованості, хорошим кормовим умовам, відсутності контактів з іншими тваринами та худобою, з часом,  на острові утворилася висока щільність цієї популяції. Наразі це стійка форма, яку закріпили працівники заповідно-мисливського господарства шляхом регулярного селекційного відбору. 

Роги бирючанських оленів мають добре розвинену крону. На міжнародних виставках мисливських трофеїв у Будапешті та у Пловдиві роги цього оленя неодноразово отримували золоті медалі. 

До речі, олені – це не лише гордість місцевих єгерів, до російської окупації це була непогана стаття доходів національного парку. Збір скинутих оленячих рогів та їх художня обробка стала суміжною професією єгерів. Вироби з рогів бирючанських оленів: крісла, люстри, підсвічники, столики користувалися великим попитом у приїжджих.

Ще один цікавий факт про бирючанських оленів: до 1961 року з молочних рогів оленів у Асканії-Новій робили ліки. Повернулися до цієї практики в двохтисячні роки. Але намагання єгерів заробити на ліках з пантів не давали можливості заповіднику розвиватися, хіба що «протриматися».

Бирючанські олені
Бирючанські олені

До речі, на Бирючому було офіційно заборонено полювання. Дозволялося лише проводити селекційний відстріл копитних. Бо у природному середовищі слабких тварин прибирають хижаки, а на Бирючому ніколи не водилися ні вовки, ні ведмеді, які в дикій природі виконують роль санітарів. Тож щоб серед тварин, які живуть в ізольованому просторі не було епідемій, єгері відстрілювали хворих і поранених оленів і ланей. За цим завжди слідкувала інспекторська служба. Зараз же окупанти, хижацьким способом відстрілюючи бирючанських оленів заради розваги, знищують підсумки столітньої селекційної роботи науковців.

Як формувалася фауна Бирючого

Бирючанські лані (даніели)
Бирючанські лані (даніели)

У гаях, що розрослися на Бирючому, вільно блукають не лише стада благородних оленів, а й ланей. 

У 1951 році із заповідника Асканія-Нова на острів Бирючий завезли ланей (даніел). У 1960 році їх було лише 24 особини, а в 1984 році поголів'я зросло до 852 голів. Напередодні російського вторгнення даніел нараховували більше 2500 особин. Щорічно відловлювали понад 100 голів цих тварин для переселення до зони широколистяних лісів України.

Дитинчата даніел майже непомінті серед високого різнотрвав’я Бирючого
Дитинчата даніел майже непомінті серед високого різнотрвав’я Бирючого

Аналогічний процес адаптації та акліматизації до місцевих природних умов на Бирючому пройшли багато видів тварин.

У 1976 році також з Асканії-Нова надійшло 10 особин муфлонів, які тут добре прижилися. У 1982 році у порядку експерименту завезли 14 голів куланів, які вже у 1984 році дали приплід. Добре розмножилися фазани, привезені із розплідника Холодна Гора, що у АР Крим. З інших акліматизованих тварин у заповіднику зустрічаються єнотовидні собаки. 

На Бирючому чудово акліматизувалися кулани
На Бирючому чудово акліматизувалися кулани

Прекрасно почуваються на острові місцеві тварини: лисиці, зайці, тушканчики, тхорі та багато інших. А ось вовки на Бирючому, ніколи не мешкали. Проте живуть дрібні хижаки - шакали, лисиці. А ще - койоти. Вони прийшли на Бирючий з Ростовської області по льоду кілька років тому, коли були сильні морози й море замерзало. І дуже добре себе почувають, адже природних ворогів у них тут немає. Невдовзі їхня кількість зросла настільки, що місцевим єгерям довелося у довоєнний час їх відловлювати і переправляти із заповідника.

Риба і птахи – багатство Бирючого

Окремі види птахів на Бирючому утворили цілі колонії
Окремі види птахів на Бирючому утворили цілі колонії

Різноманітність пташиного світу Бирючого просто вражає уяву. На острові зареєстровано 197 видів птахів, з них - до тридцяти видів - представників Червоної книги. 

Серед степових просторів острову вільно себе почувають дрохви, сапсани, боривітри, беркути, журавлі і, звичайно ж, чайки. Зустрічаються на Бирючому стрепет та орлан-білохвіст, занесені до Європейського червоного списку. З 2016-го на острові з’явилися рожеві фламінго. Часто прилітають рожеві пелікани. Гніздяться два види лебедів: кликуни і шипуни. Навіть дрохфа живе, яка занесена до Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи. Це дуже рідкісний у світі птах, єдиний вцілілий представник свого роду. На всій території України налічується майже тисяча особин. На території заповідника  чимала кількість і червонокнижних бакланів.

Пташиний Ноїв ковчег Бирючого
Пташиний Ноїв ковчег Бирючого

У басейні Азовського моря налічується до 130 видів риб — прохідних, напівпрохідних, прісноводних, морських, ставкових та садкових. На території заповідника нараховано близько 70 видів. В водах біля Бирючого зустрічаються цінні осетрові - білуга, осетр і севрюга.

Наразі не лише острів Бирючий, а й вся територія Азово-Сиваського національного природного парку потерпає від російської окупації. Це унеможливлює належне утримання і догляд за тваринами, довіз кормів і води, адже знищено повністю або частково обмежено кормову базу для багатьох представників фауни цієї заповідної території. Через бойові дії гинуть тварини, вони перестають розмножуватись, підриваються на мінах, молодняк не виживає. Війна порушила природні коридори та шляхи міграції птахів, місця їхнього природного проживання, унеможливлює гніздування.

«По суті ця територія нині стала військовою базою росіян, тому що вони там фактично зробили військовий полігон, куди приїжджають мобілізовані з рф. Звідти їх відправляють у різні напрямки, зокрема Запоріжжя чи Херсон», - повідомив депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань.

Він додав, що на Арабатській стрілці, від якої до острова Бирючий лише 18 морських миль, окупанти облаштували вертолітний майданчик, а під час «чергових навчань» просто почали відстрілювати червонокнижних білих лебедів, що зимували на Азові. Також внаслідок обстрілів і запусків ракет військами рф, на берег Азовського моря викидає мертвих дельфінів.

Цієї весни  єгері, які залишилися на Бирючому, переймаються через нову загрозу. Вона може виникнути через необережне поводження окупантів з вогнем, проведенням навчань із застосуванням стрілецької зброї і обстрілів території. Адже на острові за будь-якої пори року постійно дують вітри. Малесенька іскра може призвести до того, що загасити пожежу буде неможливо. Згорить все блискавично, разом із тваринами. 

Улюблений острів генсеків і президентів

На початку ХХ століття на Бирючому створили невелике поселення, яке назвали Бухтою. Жили на острові здебільшого переселенці з усієї України, які організували рибальську артіль та вівцеферму. 

У 1969 році у Бухті сталася повінь. Вона буквально стерла з лиця землі маленьке село, мешканців якого евакуювали до Генічеська. Після відступу великої води люди так і не повернулися до Бухти, згодом бульдозери зрівняли залишки поселення із землею.

На місці рибальського селища Бухта зараз знаходиться один із кордонів з однойменною назвою
На місці рибальського селища Бухта зараз знаходиться один із кордонів з однойменною назвою

Сьогодні на території острова є селище Садки, у якому до російської окупації проживав персонал заповідника (25 осіб). Адже у 1993 році Бирючий став частиною Азово-Сиваського національного парку. 

Маяк Бирючий заснований у 1878 році
Маяк Бирючий заснований у 1878 році

Також на острові є маяк, його понад 70 років доглядає одна родина, три її покоління. Ще є розташовані бази відпочинку - 5 будиночків, що здавали в оренду відпочивальникам. 

Панорамний вид на бази відпочинку на Бирючому
Панорамний вид на бази відпочинку на Бирючому

Своїми унікальними природними умовами острів Бирючий завжди привертав увагу державних керівників. Його можна назвати президентською державною дачею, яка у спадок переходила від Генеральних секретарів Радянського Союзу до Президентів суверенної України. 

У 1957 році за розпорядженням Генерального секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова заповідник «Надморські коси» реорганізували на заповідно-мисливське господарство для радянської номенклатури. Сам Микита Сергійович частенько відвідував облюбовані місця, щоб полювати і відпочити на Бирючому від справ. У 1963 році для генсека тут збудували невеликий будиночок, затишну їдальню та комплекс для персоналу. Існував навіть окремий льодник для зберігання продуктів. 

У 1980-х на комплексі сталася пожежа, тож після ґрунтовного ремонту про ту епоху нагадує небагато. Чудово збереглася лише частина інтер'єру їдальні - міцний дубовий паркет, мозаїка з дерева на стінах і безліч оленячих рогів. Вціліли також світильники та люстри з рогів. 

Президентська резиденція на Бирючому збудована у кінці 1990-х років
Президентська резиденція на Бирючому збудована у кінці 1990-х років

За часів Павла Лазаренка, у кінці 1990-х років, поряд із залишком «дачі Хрущова» збудували нову двоповерхову резиденцію з дерев'яною лазнею для президентів нашої вже незалежної країни. І заборонили пересічним громадянам доступ на Бирючий, навіть на пляжі встановили пост охорони. 

Саме у цій резиденції президент України Леонід Кучма зустрічався у 2003-му з президентом росії володимиром путіним. Два керівники сусідніх країн залагоджували колись гострий конфлікт, що стосується приналежності острова Тузла. 

Чи бували на Бирючому Кравчук, Ющенко, Турчинов чи Порошенко - відомостей немає. Проте, за розповідями колишніх очільників Генічеського району, тут все літо перебувала сім'я старшого сина Віктора Януковича. Олександр прилітав на вертольоті практично щовихідних і влаштовував полювання. І саме звідси, за деякими версіями, Віктор Янукович тікав з країни. 

Доступ на острів пересічним громадянам відкрили лише за часів Петра Порошенка, у 2015 році. Проте, він також був строго регламентованим і під пильним наглядом. До самої резиденції «сторонніх очей» не пускали. Хоча на пляжі не було жодних огорож.

А ось Володимир Зеленський дуже полюбляв Бирючий. У 2020 році він навіть вітав українців із Днем Конституції саме з дачі на Бирючому. Декілька разів на сезон приїздив сюди на відпочинок разом з сім’єю (приміром, у 2020 році був тричі). А в 2021 році затіяв грандіозне будівництво резиденції глави держави і реконструкцію «дачі Хрущова», розташовану поряд.

Президентська резиденція Зеленського на Бирючому
Президентська резиденція Зеленського на Бирючому

Однак, навесні минулого року російські окупанти розграбували дачу президента Зеленського на острові Бирючий. Вранці, 2 квітня, звідти вивозили меблі. Про це повідомили очевидці:

«Це були військові з Генічеська. Їх супроводжував директор Азово-Сиваського нацпарку Євген Поповчук. Два БТР залишилися на дачі президента Володимира Зеленського. А три вирушили на прикордонну заставу».

***

Якщо після деокупації Бирючого резиденцію президента за потреби відбудують, матеріальні цінності відновлять, то на сьогодні абсолютно невідомою є подальша доля природно-заповідного фонду цього унікального природного об’єкту.

Карта Азово-Сиваського національного парку
Карта Азово-Сиваського національного парку

Наразі екологи не можуть достеменно сказати, скільки всього необхідно для того, аби хоча б повернути навколишньому середовищу острова Бирючий довоєнний стан, не говорячи вже про нові кроки задля покращення. Адже, поки територія Азово-Сиваського національного парку знаходяться під владою російських окупантів, оцінити вплив війни на довкілля дуже важко, практично нереально.

Коментар
Код блоку:
20/03/2023 Понеділок
20.03.2023