Культура з поганою репутацією: хто, як і навіщо взявся вирощувати топінамбур на Волині

25 Грудня 2021, 12:00
Топінамбур квітує до пізньої осені 7479
Топінамбур квітує до пізньої осені

Коли я садив топінамбур мене питали: «Як ти збираєшся потім то виводити?». А я відповів: «Не для того саджу, щоб виводити, а щоб заробляти!», – розпочинає розмову Артур Крайнєв, з яким знайомимося на Дні поля в Люблинці

Захід організували, щоб познайомити спільноту з новою, чи то добре забутою культурою, топінамбур, а також відбілити його репутацію.

Артур Крайнєв
Артур Крайнєв

Близькість до кордону і високий попит у Євросоюзі на продукцію з топінамбура відкривають перед волинськими фермерами нові можливості. Ґрунти на півночі області мають більше піску, можуть бути добрими для топінамбура і приносити більше вигоди, ніж вирощування на них картоплі, пшениці чи соняшника. 

Першими на Волині  посадити на паях рослину, яку звикли вважати надокучливим бур’яном, ризикнуло фермерське господарство «Дворище».

Дві сім’ї – Кошаруків та Крайнєвих – мають поле у Люблинецькій громаді, що поруч з Ковелем. Ця земля для молодих активних людей тривалий час була свого роду валізою без ручки: не вистачало вільного часу для традиційних культур.

У пошуках рослини, яка не потребує пильного догляду і регулярної праці, дізналися про топінамбур. Цю культуру садять раз на десять років і потім щороку тільки збирають врожаї. Але не тільки легкість вирощування привабила аграріїв-початківців. 

Топінамбур – це безвідходне високо маржинальне виробництво. Продається усе: від квітки до кореня. Плоди схожі на картоплю, а бадилля структурою нагадує дерев’яну тріску, тільки з кращою тепловіддачею.

Гранули топінамбура
Гранули топінамбура

Але щоб на топінамбурі справді заробити, потрібен ринок, тобто певний вал продукції. Самотужки ринку не створиш. Цю проблему взялися вирішувати фермери з Прикарпаття Василі Стеф'юки: батько і син.

Вони розбудовують власну мережу господарів: безкоштовно дають частину насіннєвого матеріалу, щоби спробувати та гарантують викупити врожай. Родина 8 років тому захопилася топінамбуром і з того часу збудували своєрідний кластер, неформальне об’єднання 15 дрібних аграріїв, які разом можуть запропонувати ринку бульби і бадилля. 

Є в Україні і переробка: підприємство в Одеській області сублімує бульби топінамбура для фармації і успішно продає в ЄС. Попит шалений: постійно бракує сировини для роботи на повну потужність.

«Всього по Україні є 250 гектарів топінамбура. А для ринку потрібно хоч 500 га. Ми будемо одні з перших в Україні, якщо цю тему розвинемо. Топінамбур – це ще одна перспективна культура, якою можна зайнятися», – поінформував Юрій Горбенко, директор управління агропромислового розвитку Волинської ОДА. 

Бульби топінамбура смачні, корисні, але забуті
Бульби топінамбура смачні, корисні, але забуті

Бульби топінамбура смачні, корисні, але забуті Така кооперація заради ліквідного продукту дає можливість існувати всім: маленькому фермеру, переробнику, експортеру. Фермери Стефюки вже 8 років займаються топінамбуром. Але Василь Стефюк-старший вперше спробував вирощувати топінамбур ще в молодості. 

«Коли мені було 22, у мене померла бабуся, і від неї у спадок залишився город. Я засадив його топінамбуром, дав добрив та й забув.  Повертаюся, а брат дзвонить: приїжджай і рубай свою культуру! Вимахав ліс на 4 метри висоти!», – пригадує пан Василь

Василь Стефюк
Василь Стефюк

Що робити з тим бадиллям чоловік тоді не знав. Бо ніхто не задумувався про біопаливо. А топінамбур якраз – крута енергетична рослина, яку активно використовують в країнах Євросоюзу.

Читайте більше у колонці: Паливо з топінамбура

«Кон’юнктура на ринку енергоносіїв змінилася і я згадав про цю культуру через багато років. Енергетичні культури цікаві, розвиваються в усьому світі. Але результати приносять на четвертий рік. У нас в Україні таких довгих коштів і такого терпіння у людей нема. А конкурентна перевага топінамбура у тому, що він невибагливий, росте на будь-яких ґрунтах і широтах і ефект дає вже у перший рік», – пояснює підприємець.

У попередні сезони фермери продавали паливні гранули з топінамбура в країни Євросоюзу, але зараз стрімко розвивається внутрішній ринок, тож збувають все вдома. 

«Якщо ви виростили, продали нижню частину, а верхню згранулювали і спалили, то вам взимку опалення буде коштувати нуль. Я вважаю що при таких цінах на енергоносії це чудово. Будь-який газовий котел можливо переобладнати безсуттєвих змін на інший вид палива», – пояснює Василь Стеф'юк вигоди топінамбура для домогосподарств. 

Волинянин Сергій Кошарук, захопився культурою з подачі Стеф'юка, і як експерт з енергоефективності, Сергій Дмитрович бачить перспективу використання такого біопалива у громадах. Він переконаний, що вирощування топінамбура у громадах здешевить життя у них.

«Місцеві фермери можуть вирощувати топінамбур, продавати біомасу у котельні громад. І ми отримуємо одним махом чимало ефектів. І люди в селах не просто самозайняті, а можуть пристойно заробляти і громади економлять на енергоносіях і бюджетні гроші лишаються на місці. Ще один ефект, який дає топінамбур – кліматичний. Гектар топінамбура споживає у два рази більше CO2 ніж гектар дорослого лісу», – пояснює Сергій Кошарук.

Сергій Кошарук
Сергій Кошарук

Читайте також: Топінамбур – кліматичний чемпіон

День поля у ФГ
День поля у ФГ "Дворище"

Читайте також: Гній і Закон: що потрібно українським ґрунтам

Коментар
13/07/2024 Субота
13.07.2024
12.07.2024