стрічка

Болоту Коза-Березина загрожує торфовидобування

03 Грудня 2021, 12:22
Болоту Коза-Березина загрожує торфовидобування 3167
Болоту Коза-Березина загрожує торфовидобування

Чи дозволить Міндовкілля «Волиньприродресурсу»  знищити болото Коза-Березина, попри обіцянки боротись зі зміною клімату?

Два місяці тому в Єдиному реєстрі з ОВД було опубліковано звіт з оцінки впливу на довкілля КП «Волиньприродресурс», який стосується видобування торфу на родовищі Коза-Березина площею 554,7 гектара у Волинській області.

Це вже третя спроба підприємства отримати висновок Міндовкілля, який дозволив би знищити цінний болотний масив, який знаходиться безпосередньо на межі з Рівненським природним заповідником. При цьому, науковці заповідника неодноразово виступали категорично проти видобутку торфу на «Козі-Березині».

Нагадаємо, громадська організація «Українське товариство охорони птахів» висловлює занепокоєння щодо екологічної та природоохоронної ситуації, бо ця більша частина болота знаходиться на території Рівненського природного заповідника, має статус водно-болотного угіддя міжнародного значення, входить до переліку територій Смарагдової мережі України.

Читайте такожСмарагдова мережа: інвестиція, яка принесе стовідсотковий дохід

Зелені крапки – межі родовища Коза-Березина, зелена лінія – межі Рівненського заповідника
Зелені крапки – межі родовища Коза-Березина, зелена лінія – межі Рівненського заповідника

Попередні дві спроби, завдячуючи вкрай неякісним звітам з оцінки впливу на довкілля «Волиньприродресурсу», завершились призначенням додаткової процедури ОВД, яка мала б оцінити та врахувати всі можливі негативні впливи планованої діяльності.

Однак, підприємство вирішило втретє подати звіт без належних досліджень впливу торфовидобутку на довкілля — попри більший обсяг та наявність даних польових досліджень у новому звіті, автори твердять про відсутність значного негативного впливу на довкілля, незважаючи на відсутність вагомих доказів цьому, а часом, і суперечачи самим собі.

Так, згідно зі звітом, підприємство планує видобути 960 тисяч тонн торфу протягом 12 років. І це в той час, коли на конференції ООН з питань клімату в Глазго (СОР26) світові лідери домовились про скорочення викидів парникових газів, зокрема шляхом відмови від видобутку викопного палива. 

А наше Міндовкілля гордо заявляє про долучення України до важливих ініціатив. Крім цього, Україна долучилась до країн-підписантів Декларації про ліси та землекористування, що передбачає посилення дій на захист лісів та інших природних екосистем (до яких належать і болота) для зменшення викидів парникових газів.

Читайте такожДиміти не модно: що таке Зелений курс Євросоюзу і як він вплине на наше життя

Однак, розробники звіту неодноразово повторюють, що видобуток торфу не матиме впливу на клімат. Наприклад, абзац зі стор. 85 звіту:

На «підтвердження» цієї тези автори звіту порахували обсяг депонування вуглецю родовищем і прийшли до висновку, що «після депонування вуглецю органічною масою починається процес повернення його в атмосферу у вигляді вуглекислого метану».

Таке твердження суперечить всій світовій науці, яка каже, що збережені в природному вигляді болота (на відміну від деградованих внаслідок осушення) є найбільшими поглиначами вуглецю. Крім цього, у наведеному вище фрагменті звіту з ОВД йдеться про інше родовище торфу — Велике Багно, а це свідчить про «сліпе» копіювання авторами іншого звіту з ОВД.

Читайте також: Справедлива трансформація: на що чекати Нововолинську та іншим «вугільним містечкам» України, коли закриють останню шахту

Також у звіті по Козі-Березині неодноразово згадується, що видобуток торфу буде здійснюватись, зокрема, для виробництва паливних торфобрикетів – тобто автори вирішили, що спалювання викопного палива не призводить до змін клімату, теж всупереч здоровому глузду та світовій науці.

Оцінюючи можливий вплив планованої діяльності на Рівненський природний заповідник, автори звіту визнають, що негативний вплив буде відбуватись, зокрема через поширення в сторону заповідника депресивної лінійки — зниження рівня ґрунтових вод на прилеглій до родовища території. 

Читайте такожПід крилом ЮНЕСКО: як змінить Центральне Полісся біосферний резерват

Внаслідок чого може відбутись трансформація болотної рослинності. Але кількома абзацами нижче автори впевнено заявляють, що вплив планованої діяльності на гідрорежим Біоозерської частини Рівненського природного заповідника не передбачається. Трохи дивні причинно-наслідкові зв’язки, як для тексту, серед розробників якого значаться кандидат наук і двоє інженерів.

Список розробників звіту з ОВД по справі № 20208276495
Список розробників звіту з ОВД по справі № 20208276495

Варто також відзначити, що КП «Волиньприродресурс» вже понад півтора року видобувало торф на іншому родовищі Велике Багно, без отримання позитивного висновку з ОВД.

Тому ГО «Екологія. Право. Людина» закликає Міндовкілля довести слова про запобігання змінам клімату діями і визнати діяльність з видобутку торфу на родовищі «Коза-Березина» недопустимою.

 

Богдан КУЧЕНКО, 

еколог ГО «Екологія. Право. Людина»

***

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

Коментар
22/01/2022 Субота
22.01.2022
21.01.2022
20.01.2022
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром