Зміни клімату: у Гренландії тануть льодовики

Дослідник Том Чадлі, спостерігаючи за Гренландією з гелікоптера, зіткнувся з несподіваним масштабом льодовикового покриву. Те, що дослідник спершу вважав уламками льоду, виявилось айсбергами розміру офісних блоків. Це враження стало лише початком розуміння того, як змінюється поверхня Гренландії під впливом глобального потепління.
Про це пише IFL Science.
Креваси – це тріщини на поверхні льодовиків, які вказують на їхній рух до океану. За словами дослідника Тома Чадлі, від розміру та напрямку цих тріщин можна визначити швидкість, з якою рухається льодовиковий щит. У глибині материка тріщини можуть бути ледь помітними, але на крайній частині, де лід зустрічається з океаном, вони можуть досягати величезних розмірів – понад 100 метрів.
Процес змін, зокрема збільшення тріщин, пов’язаний з глобальним потеплінням, що спричиняє пришвидшення руху льодовиків. Виявлено, що між 2016 та 2021 роками значно зросла кількість тріщин на швидкоплинних ділянках льодовикового покриву Гренландії, особливо на південному сході, де швидкість змін була найвищою. Однак загальний об'єм тріщин збільшився лише на 4,3%, що свідчить про наявність природних процесів, які компенсують цей ріст.
Особливу увагу дослідник звертає на льодовик Якобсхавн, який є найшвидшим у світі. Хоча в 2016 році він сповільнився через приплив холодної води з Атлантики, потім його рух знову пришвидшився в результаті глобального потепління, що стало причиною більш значних змін на поверхні льодовика.
Звертаючи увагу на попередження міжнародної коаліції полярних вчених, Чадлі наголошує на необхідності обмежити глобальне потепління до 1,5˚C, щоб уникнути катастрофічних наслідків для льодовикових систем. За останніми даними, 2024 рік став першим, коли середня температура на планеті перевищила цей критичний поріг, що посилює ризики для клімату.