Євросоюз посилює стандарти якості повітря для захисту здоров’я та довкілля до 2030 року

12 Грудня 2024, 10:02
Євросоюз посилює стандарти якості повітря для захисту здоров’я та довкілля до 2030 року 355
Євросоюз посилює стандарти якості повітря для захисту здоров’я та довкілля до 2030 року

Набула чинності оновлена Директива про якість атмосферного повітря, яка встановлює жорсткіші обмеження на ключові забруднювачі та узгоджує стандарти Європейського Союзу з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Директиву прийняли 10 грудня 2024 року з метою досягнення нульового забруднення довкілля до 2050 року, повідомляє Єврокомісія. 

Оновлена Директива спрямована на забезпечення чистішого повітря в Європі вже до 2030 року. Вона передбачає скорочення допустимої річної норми концентрації дрібнодисперсних часток (PM2.5) більше ніж удвічі, а також посилення стандартів для 12 інших забруднювачів, таких як діоксид азоту (NO2), озон (O3), діоксид сірки (SO2) та важкі метали, зокрема арсен і свинець.

Документ передбачає регулярний перегляд стандартів якості повітря, враховуючи новітні наукові дані й технологічний прогрес. Це забезпечить поступове покращення якості повітря в ЄС до рівнів, які більше не є шкідливими для здоров’я людей і довкілля.

Країни-члени ЄС повинні проаналізувати, чи перебувають вони на шляху до виконання стандартів до 2030 року, і, за необхідності, запровадити заходи для досягнення цілей у встановлені терміни. Для цього національним і місцевим органам влади надано вдосконалені інструменти моніторингу та моделювання якості повітря.

У разі, якщо виконання нових стандартів потребує більше часу, країни-члени можуть отримати продовження термінів, але лише за умови обґрунтованого аналізу та подання детального плану покращення якості повітря.

Згідно з новим законодавством, громадяни, чиє здоров’я постраждало через забруднення повітря, матимуть право на компенсацію у разі порушення правил ЄС. Окрім того, директива передбачає ширший доступ до інформації про якість повітря та її вплив на здоров’я.

Забруднення повітря залишається провідною екологічною загрозою здоров’ю в Європі, спричиняючи близько 250 000 передчасних смертей щороку. Воно також завдає значної шкоди біорізноманіттю, екосистемам і сільському господарству, включно з евтрофікацією і деградацією лісів.

«Нові правила якості повітря покращать життя мільйонів європейців, забезпечать захист нашої біорізноманітності й екосистем, а також підтримають економіку», – зазначила європкомісарка з питань довкілля Джессіка Росволл.

Країни-члени мають два роки для впровадження оновленої Директиви у національне законодавство. Єврокомісія підготує додаткові нормативні акти для підтримки виконання нових правил, які є ключовим елементом Європейської зеленої угоди та стратегії нульового забруднення до 2050 року.

 

Коментар
18/01/2025 Субота
18.01.2025
17.01.2025
16.01.2025