Екологічна відповідальність виробника: Україна переймає досвід Фінляндії в управлінні відходами
Система розширеної відповідальності виробника в Фінляндії стала однією з найефективніших у Європі.
Про це повідомляє Міндовкілля.
Екологічна відповідальність у Фінляндії поширюється на широкий спектр продукції:
- Відпрацьовані автомобілі;
- Автомобільні шини;
- Паперові вироби;
- Батареї;
- Електронне та електричне обладнання.
В країні зареєстрували 14 організацій розширеної відповідальності виробника 6 операторів депозитарної системи, з якими працює понад 10 тисяч національних виробників і близько 600 іноземних.
У результаті у країні збирають понад 1,1 мільйона тонн матеріалів на рік.
Понад 2 мільярди тонн упаковки та 88 тисяч тонн матеріалів щороку збирає така фінська організація, як Palpa, за допомогою депозитарної системи. Рівень повернення населенням упаковки через цю систему становить 98%.
Всі зібрані упаковки переробляють на нові вироби або вторинну сировину.
Зазначимо, що ідея створення розширеної відповідальності виробника у Фінляндії сягає ще 90-х років, коли обсяги відновлення матеріалів сягали 19%, тоді як у 2010 цей показник становив вже 33%.
Як із розширеною відповідальність виробника в Україні
Україна все ще реформує систему управління відходами. Ціль нового закону «Про управління відходами» – обов’язкове впровадження розширеної відповідальності виробника для продукції упаковки, електронного та електричного обладнання, батарей і акумуляторів, знятих з експлуатації транспортних засобів, мастил (олив), шин та іншого.
На даний момент тривають активні дискусії щодо кількості організацій розширеної відповідальності виробника, які потрібні для кожного виду відходів.
Для вивчення європейського досвіду у цій справі Україна бере активу участь у заходах, один із яких – фінсько-український вебінар, де фінські експерти рекомендували, що найефективнішою є модель з невеликою кількістю організацій розширеної відповідальності виробника. Наприклад у Фінляндії спочатку діяло 9 організацій РВВ по упаковці, які конкурували між собою. Наразі в країні діє лише дві, які збирають близько 700 тисяч тонн упаковки на рік. В Австрії таких організацій 4.
Навідміну, у Великобританії свого часу створили близько 100 таких організацій лише для електронного та електричного обладнання, але ця модель виявилась неефективною.