Фітофтороз томатів: що це таке та як з ним боротися

31 Жовтня 2024, 13:31
Фітофтороз томатів: що це таке та як з ним боротися РЕКЛАМА 288
Фітофтороз томатів: що це таке та як з ним боротися

Багатьом городникам та овочівникам із власного досвіду відомо, яких клопотів та збитків може завдати фітофтороз. 

Це захворювання часто називають бурою гниллю і вважають однією з найнебезпечніших і найпоширеніших проблем при вирощуванні томатів. 

Фітофтороз вражає не тільки плоди, а й інші частини рослини, і з часом може повністю знищити кущ. Без належної системи захисту томатів втрати вирощеної продукції можуть перевищувати 50%, а ґрунт на грядках з хворими рослинами може залишатися зараженим патогенною мікрофлорою. 

На щастя, існує ряд ефективних способів боротьби з фітофторозом, які дозволяють захистити рослини і зберегти врожайність з мінімальними втратами. 

Причини виникнення і поширення бурої гнилі 

Фітофтороз або фітофтора – небезпечна хвороба, яку спричиняє міцелій Phytophthora infestans. Хвороба «спалює» рослини томатів за короткий проміжок часу, перетворюючи листя і стебла на сухі мляві стрижні. 

Основним джерелом інфекції є картопля та рослинні рештки, на яких є збудник хвороби. Заражаючи ґрунт, фітофтора «мігрує» до томатів і починає завдавати шкоди. Інкубаційний період інфекції становить 7–10 днів. 

Найпридатніший період для зараження рослин фітофторозом триває з кінця липня до кінця серпня. Активності збудника сприяють перепади температури вдень і вночі, а також висока вологість повітря та ґрунту. Часто причиною виникнення фітофторозу є засмічені бур’янами грядки помідорів, недостатня вентиляція посадок та уражені патогеном рослини із сусідніх полів.  

Ознаки фітофторозу томатів 

Симптоми ураження томатів бурого гниллю проявляються на всіх частинах рослин. На вегетативній масі кущів з'являються темно-коричневі плями, а краї листя набувають білу окантовку. У міру поширення захворювання нижня частина листя покривається білим нальотом, після чого листя жовтіє, скручується і засихає, втрачаючи свої життєві сили. 

Стебла рослин теж покриваються суцільними коричневими плямами, після чого при вологій погоді загнивають, а при сухій – висихають. 

Уражені фітофторозом зав'язі та квітки томатів стають темними, після чого опадають. На плодах спочатку з'являються бурі плями, потім томати стають м'якими і деформованими, їх м'якоть набуває бурого відтінку і стає непридатною для їжі і збору насіння. Поступово плоди повністю згнивають, набуваючи різкого неприємного запаху. 

Фітофтороз томатів у теплиці є особливо небезпечним, оскільки в закритому ґрунті з'являється конденсат, а вода після поливу слабо випаровується. 

Профілактика та боротьба з фітофторою томатів 

Слід зазначити, що позбутися від бурої гнилі дуже складно, а в конкретних випадках – майже неможливо. Як правило, хворобу вдається затримати або пригальмувати поширення шкідливих грибів. Проте своєчасна профілактика здатна в повній мірі запобігти появі фітофторозу на ділянці. 

Отже, щоб максимально знизити ризик зараження томатів фітофторою, необхідно: 

  • дотримуватися сівозміни городніх культур; 
  • висаджувати картоплю і томати на максимально віддалених одна від одної ділянках; 
  • мульчувати органікою грядку з томатами; 
  • не загущати посадки, тим самим забезпечивши рослинам хорошу циркуляцію повітря; 
  • регулярно прищипувати і пасинкувати нижнє листя на кущах томатів у відкритому ґрунті — до однієї плодової китиці, в закритому — до другої-третьої; 
  • очищати ділянку з посадками від бур'янів і рослинних залишків; 
  • поливати рослини тільки під корінь, відмовившись від зрошення кущів методом дощування; 
  • використовувати для обробки томатів спеціальні засоби захисту рослин, що запобігають виникненню захворювання; 
  • слідувати всім необхідним правилам агротехніки: розпушування ґрунту, видалення бур'янів, систематичні поливи та внесення корисних елементів живлення; 
  • після збору останнього врожаю і підготовки ділянки до зимівлі проводити знезаражування ґрунту біопрепаратами (наприклад, Триходерміном). 

Як тільки на томатах з'являться перші ознаки зараження фітофторозом, треба відразу ж видалити і спалити уражені частини рослин. Недозрілі плоди можна залишити на дозарювання, попередньо продезінфікувати їх в гарячій воді (температура 60 ° С) протягом 5 хвилин. 

Хворі кущі необхідно терміново обробити від фітофторозу, використавши ефективні засоби захисту рослин від шкідників та хвороб. Хороші результати дають біофунгіциди Фітоцид-р і Фітоспорин, а також хімічні препарати: Ридоміл Голд МЦ, Блу Бордо, Квадріс, Ревус Топ тощо. 

При використанні хімічних фунгіцидів потрібно строго слідувати інструкції, дотримуючись норм витрати препаратів, а також обов'язково враховувати терміни очікування після проведення обробок. 

Народні засоби проти бурої гнилі томатів 

Переймаючись питанням, чим лікувати фітофтороз у томатів, багато господарів віддають перевагу народним методам з використанням натуральної сировини. Це особливо актуально на ранніх стадіях розвитку бурої гнилі, коли ще не спостерігаються масові вогнища ураження рослин хворобою. 

Досить ефективним проти фітофтори вважається часниково-марганцевий настій. Роблять його так: 100 грамів дрібно нарізаного часнику заливають 200 мілілітрів води, потім залишають настоятися протягом доби. Проціджений настій розводять в 10 літрів води і додають в нього 1 грам марганцівки. 

Не менш дієвим проти бурої гнилі є також настій на соломі. Зробити його дуже легко: 1 кілограм перепрілого сіна або соломи заливають водою (10 літрів), додають 100 грамів карбаміду і настоюють 4–5 діб. Потім настій проціджують і обробляють ним томатні кущі. 

Також відмінний метод захисту рослин від грибкових хвороб у відкритому ґрунті — дріжджовий розчин: 80 грамів дріжджів розчиняють в 10 літрах води і поливають рослини. 

При бажанні можна забезпечити надземну масу рослин томату спеціальною плівкою, яка стримуватиме проникнення патогенів. Для цього потрібно приготувати спеціальний сольовий розчин: 1 стакан повареної харчової солі розчинити в 10 літрах води і обприскати томатні кущі. Перед цією процедурою необхідно видалити на кущах уражене й сухе листя. 

Найбільш ефективним народним методом для боротьби із фітофторою вважається молочно-йодистий розчин (10 крапель йоду і 5 літрів знежиреного молока на 5 літрів води), який використовують для обприскування рослин. 

Замість обробки томатів по листу проти фітофторозу можна використовувати такий цікавий метод, як проколювання рослин мідним дротом. Даний спосіб полягає в тому, що прожарений на вогні дріт, нарізаний шматочками по 3–4 сантиметрів, вставляють в стебло томатного куща на висоті 10 сантиметрів від землі і загинають кінці «мідного захисту» вниз. Обертати дріт навколо стебла категорично заборонено. 

Мікродози міді здатні посилювати окислювальний процес, тим самим підвищуючи вироблення хлорофілу в клітинах рослин. За рахунок цього зміцнюється імунітет томатів і поліпшується їх стійкість до багатьох грибних захворювань, в тому числі й фітофторозу. 

 

 

Коментар
02/11/2024 Субота
02.11.2024
01.11.2024
31.10.2024
30.10.2024