Українські полярники зафіксували унікальне явище – південне полярне сяйво
Поблизу антарктичної станції «Академік Вернадський» українським полярникам вдалося зафіксувати рідкісне явище – південне полярне сяйво, відоме як aurora australis. Це явище можна побачити дуже рідко через віддаленість від південного магнітного полюсу Землі та постійну хмарність.
Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.
Північне полярне сяйво поблизу української антарктичної станції зафіксували вночі 12 серпня, коли в деяких регіонах України спостерігали північне сяйво.
«Щоб сяйво було видно біля «Вернадського», мають відбуватися сильні збурення магнітного поля Землі. Це буває нечасто. Приладами ми реєструємо такі події в нашій геомагнітний обсерваторії – до речі, вона зараз одна з кращих в усій Антарктиці. Однак побачити сяйво очима і зафіксувати на фото – велика удача, за мої вісім зимівель це сталося чи не вперше. Бо здебільшого коли прилади показують значні зміни магнітного поля, то в нас або небо затягнуте хмарами, або ж літній період, коли майже весь час світло», – пояснює геофізик 29-ї УАЕ Юрій Отруба.
Цього разу відбулося виняткове співпадіння потрібних подій: в Антарктиці зима, тож біля станції «Академік Вернадський» більшу частину доби темно; вже кілька тижнів у районі станції морозна погода та чисте небо; прилади геомагнітної обсерваторії зафіксували магнітну бурю рівня К-8 за індексом Бартельса.
Полярники зазначають, що сяйво не було яскравим, його допоміг виявити фотоапарат.
«На око воно виглядало як легка біла імла, трохи з рожевим відтінком. Але коли ми цю імлу сфотографували, то зрозуміли, що то і є сяйво, на фото проявилися зелений та фіолетовий кольори», – розказує геофізикиня 29-ї УАЕ Анна Соіна.
Полярне сяйво – це явище пов'язане з корональними викидами Сонця, коли величезний потік плазми з «вмороженим» магнітним полем рухається в бік Землі. Взаємодія магнітного поля Сонця та магнітного поля Землі спричиняє висипання заряджених частинок у верхні шари атмосфери, які ми бачимо як сяйво.
Магнітометричні дослідження є одними з основних на станції «Академік Вернадський» і тривають тут уже 70 років.