Чорний лелека – рідкісний птах українських екосистем
Чорний лелека (Ciconia nigra), занесений до Червоної книги України зі статусом «Рідкісний», є важливим індикатором здоров'я екосистем.
Про це йдеться на сторінці Нобельського національного природного парку у фейсбук.
Важливість збереження чорного лелеки
Попри свою скритність, чорний лелека відіграє ключову роль у збереженні екосистем.
Для успішного гніздування він потребує чистих водойм та багатих на біорізноманіття лісів, що робить його індикатором здоров'я природних середовищ.
Морфологічні ознаки
Дорослий чорний лелека має масу тіла близько 3 кілограмів, довжину тіла 95-100 сантиметрів та розмах крил 185-205 сантиметрів. У нього білі груди, черево і підхвістя, а решта оперення чорна з металічним полиском.
Гола шкіра навколо очей, вуздечка, дзьоб і ноги червоні. Молодий птах має чорне оперення з бурим відтінком і оливково-бурі дзьоб і ноги.
Спосіб життя та гніздування
Чорний лелека уникає людських поселень, оселяючись в старих лісах поблизу водойм і боліт. Прилітає наприкінці березня або в квітні, гніздиться окремими парами, будуючи гнізда на деревах на висоті 3-20 метрів.
У травні відкладає 2-6 яєць, найчастіше чотири. Насиджують кладку обоє батьків протягом 32-34 днів. У виводку зазвичай 1-5 пташенят, а відліт відбувається в серпні-жовтні.
Харчування
Чорний лелека живиться рибою, земноводними, водяними комахами, а інколи плазунами та мишоподібними гризунами.
Загрози та охоронний статус
Зміна чисельності чорного лелеки зумовлена деградацією місць гніздування через вирубування лісів, меліорацію лісових угідь та фактором непокою.
Птах занесений до Додатку ІІ Бернської конвенції, Додатку ІІ Боннської конвенції, Додатку угоди AEWA, до категорії ІІІ Переліку видів фауни Європи, що підлягають особливій охороні (SPEC), та до Додатку ІІ Конвенції CITES.
Символ дикої природи
Чорний лелека є символом дикої природи та її незайманої краси. Збереження цих птахів та їхніх середовищ існування є важливим завданням для кожного з нас.