Природний приріст дуба: як це впливає на сосновий ліс

07 Серпня 2024, 14:41
Природний приріст дуба: як це впливає на сосновий ліс 519
Природний приріст дуба: як це впливає на сосновий ліс

Наукові дослідження у Західному Поліссі показують, що природне поновлення дуба звичайного стає важливим процесом у трансформації сучасних соснових лісів.

Про це повідомляє Державне агенство лісових ресурсів України. 

Дослідження свідчать про поширення і розвиток природного підросту дуба в сосняках, особливо в суборевих умовах. Масштабні вибіркові санітарні рубки, викликані масовим всиханням сосни внаслідок короїдно-трахеомікозного ураження на фоні змін клімату у 2015-2019 роках, суттєво активізували розвиток дубового підросту.

Трансформація деградованих сосняків

На сьогодні формування щільного підростного ярусу дуба є однією з ключових характеристик лісотворного процесу в сосняках. Найбільш розвинені особини дуба вже сягають висоти майбутнього другого ярусу деревостанів. 

Протягом останніх 2-3 років у критично зріджених сосняках відбувається динамічна зміна порід, де сосна замінюється дубом, утворюючи дубові молодняки.

Приклади трансформації

У Городоцькому лісництві було виявлено куртини лісу, де відбувається зміна складу деревостанів на користь дуба. 

Наприклад, в 61-річній сосновій рідині утворився молодий дубовий ліс з густотою 3,8 тисячі дерев на гектар, висотою до 8 метрів. 

Інша ділянка демонструє перехід від низькоповнотного сосняку до дубово-соснового лісу з густотою 3,1 тисячі дерев на гектар, де молоді дубки віком 15-20 років досягають висоти 8,5 метра.

Значення та перспективи

Ці процеси трансформації сосняків під впливом природного підросту дуба є перспективними та цінними з лісобіологічної точки зору. Вони ведуть до формування змішаних дубово-соснових, сосново-дубових та дубових лісів складної структури з високою біологічною стійкістю. 

Відновлення популяцій місцевого дуба природним шляхом набуває системного характеру у Західному Поліссі, що сприяє створенню стійких і багатих біорізноманіттям лісів.

 

Коментар
20/09/2024 Четвер
19.09.2024
18.09.2024