Управління відходами електричного та електронного обладнання: Україна запозичить досвід європейських країн
Україна впроваджує нові підходи до управління відходами електричного та електронного обладнання (ВЕЕО). Основою для цього стали кращі європейські практики, що втілилися у законопроєкті «Про відходи електричного та електронного обладнання».
Про це повідомляє Міндовкілля.
Законопроєкт передбачає запровадження системи розширеної відповідальності виробника (РВВ), яка вимагає від виробників відповідати за весь життєвий цикл своєї продукції, включаючи утилізацію.
Відходи електричного та електронного обладнання містять багато цінних матеріалів, таких як мідь (20% від загальної маси), золото, срібло та рідкоземельні елементи.
Водночас ці відходи є токсичними та небезпечними для довкілля. У складі відходів електричного та електронного обладнання є значна кількість пластику та вогнетривких оксидів (приблизно по 30%), які важко розкладаються та тривалий час забруднюють навколишнє середовище.
Важкі метали (свинець, ртуть, кадмій, хром та інші) проникають у ґрунт і воду, викликаючи серйозні захворювання.
Як з відходами електричного та електронного обладнання боряться у світі
Маса електронних відходів швидко зростає, що викликає необхідність створення спеціальної системи збирання та оброблення відходів електричного та електронного обладнання. На 2023 рік 78 країн світу прийняли спеціальні норми щодо управління електронними відходами.
Європейський Союз був одним з перших, хто впровадив директиву про відходи електричного та електронного обладнання (WEEE Directive) ще у 2003 році, яку оновили у 2012 році. Найрозвинутіші системи переробки відходів електричного та електронного обладнання в ЄС мають Болгарія, Німеччина та Швеція.
У Німеччині закон про електронні відходи було запроваджено у 2005 році. Країна досягла високих показників збору та переробки відходів електричного та електронного обладнання - приблизно 45% від загального обсягу проданого обладнання. Законодавство Німеччини передбачає систему розширеної відповідальності виробника, яка вимагає від виробників фінансувати збір та переробку своїх продуктів.
Швеція є лідером у сфері переробки електронних відходів, збираючи близько 60% відходів електричного та електронного обладнання, що утворюються в країні. Перше законодавство щодо РВВ для електронних відходів в Швеції було схвалене у 2001 році. Країна забезпечує зручні умови для здачі відходів, такі як пункти збору в магазинах електроніки.
Швейцарія створила одну з найефективніших систем переробки електронних відходів у світі, впровадивши систему розширеної відповідальності виробника ще в 1998 році. Країна досягла високих рівнів збору та переробки відходів електричного та електронного обладнання, які складають понад 75% від усіх проданих електронних приладів.
Україна планує застосувати ці успішні приклади для впровадження власної системи управління електронними відходами, що сприятиме захисту довкілля та здоров’я громадян.