У нацпарку на Одещині трапилася масштабна пожежа через недбайливість місцевих жителів

В Національному природному парку «Тузлівські лимани» сталася масштабна пожежа в екосистемі, через жінку, яка після готування шашликів викинула використане вугілля на рослинність.
Про це повідомляє доктор біологічних наук та співробітник нацпарку Іван Русєв.
Трапилося це у 40-градусну спеку, за практичної відсутності вітру, поблизу села Лебідка.
«Вогонь розповсюджувався швидко. Горіло все на шляху. Пожежники їхали довго. У одній машини не було достатньо води, друга не поїхала в ліс, тому що вважали що пошкодять пожежну машину. В селі Лебедівка чомусь немає води в протипожежних резервуарах. Ще викликають додаткові пожежні машини. Їх вже п’ять. Гасити пожежу допомагали ще пару місцевих мешканців», – розповів Іван Русєв.
Пожежу погасили вже у вечірній час доби. На наступний день працівники нацпарку знову цілий день працювали з ранцевими приладами для гасіння, адже через спеку та посуху вогонь знову зайнявся.
Яких збитків пожежа завдала довкіллю
Розрахунок збитків фахівці розпочали на третій день після займання пожежі, але й на третій день довелося працювати з ранцевими вогнегасниками-там де тліли коріння.
Загалом вогонь охопив майже 17 гектарів заповідної зони.
У результаті пожежі згоріли десятки кладок фазанів, кропив'янок, дроздів та інших.
Особливо багато згорівших мушлей -їх десятки тисяч, серед яких цепея австрійська, виноградна улітка – масові наземні молюски у нацпарку. Число їх у природних біотопах сягає десятки тисяч га. І вони всі загинули.
Багато зруйнованих мурашників.
Особливої уваги вартує ситуація із яйцями фазана, що народжувалися у день пожежі.
Яка передбачена відповідальність за спалювання сухої рослинності
За спалювання сухої рослинності передбачений штраф у сумі від 3 060 до 6 120 гривень, на посадових осіб – штраф від 15 300 до 21 420 гривень.
Кримінальна відповідальність за статтею 245 Кримінального кодексу України «Знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу», передбачає штрафні санкції від 91 800 до 153 000 гривень або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Статтею 252 Кримінального кодексу України «Умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об’єктів природно-заповідного фонду» передбачено штраф від 17000 грн до 51000 гривень або обмеженням волі на строк до трьох років.
Ті самі дії, вчинені шляхом підпалу або іншим загальнонебезпечним способом, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років.
Спалювання сухої рослинності у військовий час прирівнянюється до диверсійної роботи (стаття 113 Кримінального кодексу України «Диверсія») і карається позбавленням волі на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.