Глобальне потепління: із якими темпами нагрівається Земля

Тенденція до глобального потепління значно прискорилися за останні роки. Зокрема за останній рік Земля нагрілася на 1,6 градуса.
Про це йдеться на фейсбук-сторінці Міндовкілля.
За період з 2010 по 2024 роки середня глобальна температура зросла приблизно на 0,32°C за десятиліття, що на 78% швидше, ніж у період з 1970 по 2010 роки.
З травня 2023 по травень 2024 року середня глобальна температура підвищилася на 1,6°C порівняно з доіндустріальним періодом, що перевищує межу, встановлену Паризькою кліматичною угодою.
Чому Земля почала швидше нагріватися
Однією із головних причин глобального потепління є зростання антропогенних парникових викидів – їх обсяги щороку зростають і ще не досягли свого піку.
Інша антропогенна причина – це очищення повітря від сульфатів. У світі зафіксоване зменшення обсягів викидів сульфатів з морських суден і енергетичних підприємств.
Довідково: сульфати утворюють аерозолі, які відбивають сонячне випромінювання, зменшуючи кількість сонячної енергії, що потрапляє на землю, що призводить до охолодження клімату, контролюючи глобальне потепління.
Зазначимо, що сульфати у повітрі мають і негативні наслідки, насамперед будучи причиною утворення кислотних дощів.
Також вплив на клімат має і світовий океан, зокрема тепла течія в Тихому океані Ель-Ніньо, яка запобігає підйому холодних донних вод і веде до зростання температури поверхні світового океану.
«До кінця 2024 року буде зрозуміло, який з цих факторів відіграє найбільшу роль. Якщо середня глобальна температура тимчасово знизиться, це буде завдяки зміні Ель-Ніньо на Ла-Нінья. Якщо ж температура не знизиться, це означатиме, що інші два фактори є більш вагомими, і людство продовжуватиме відчувати наслідки глобального потепління», – зазначають кліматологи.