Які черепахи живуть в Україні

23 Травня 2024, 16:54
Болотяна черепаха 467
Болотяна черепаха

Європейська болотяна черепаха (Emys orbicularis) – єдиний представник ряду Черепах, який зустрічається у природі України.

Про це йдеться на фейсбук-сторінці Нобельського національного природного парку, на теренах якого зокрема й проживає тварина.

Зустріти болотяну черепаху можна у лісових, лісостепових та степових районах, поблизу боліт, плавнів, озер, ставків, меліоративних каналів, річкових заток зі стоячою або слабо проточною водою з мулистим дном, де тримається на незначній глибині. 

Завдяки перетинкам між пальцями черепаха досить швидко повзає дном та плаває. 

Чим харчується болотяна черепаха

Болотяні черепахи харчуються різноманітною їжею, проте надають перевагу їжі тваринного походження: комахам, ракоподібним, молюскам, пуголовкам, жабам та рибі. 

Вони також їдять водорості. 

Холоднокровні, вони накопичують енергію та витрачають її в десятки разів менше, ніж теплокровні тварини того ж розміру. Завдяки низькій активності черепахи можуть не відчувати голоду протягом кількох тижнів.

Болотяні черепахи приносять значну користь людям, адже поїдають личинки комарів та хворих риб.

Як черепахи облаштувалися в Україні 

Навесні та влітку, зокрема у травні та червні, черепахи виходять із води, щоб відкласти яйця. Найбільш активні вони вдень, коли залюбки гріються на сонці. 

Сонячне тепло та ультрафіолетові промені необхідні їм для вироблення вітаміну D3, без якого панцир деформується. 

Втім, зустріти цих черепах важко, адже при найменшій небезпеці вони швидко пірнають у воду. Кожні 15-20 хвилин вони спливають на поверхню водойми, щоб вдихнути повітря.

Зимують черепахи, закопуючись у мул на дні незамерзаючих водойм, і виходять на поверхню з першими тривалими теплими днями весни. 

Побачивши черепаху далеко від водойм, рекомендують її з автошляху чи іншого людного місця, не турбуючи тварину, адже це може бути самка, яка йде відкладати яйця.

Болотяні черепахи можуть жити кілька десятків років. Однак, оселивши черепаху вдома, люди часто починають годувати її травою, капустою та іншими овочами, не дізнавшись про її справжній раціон. 

На такій непридатній дієті черепаха може прожити менш як рік. 

Вилов та утримання в неволі значно зменшили популяцію європейських болотяних черепах, особливо якщо їх підбирають під час розмноження, що часто призводить до загибелі малечі.

Довідково: європейська болотяна черепаха, що знаходиться під загрозою зникнення, занесена до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи та Європейського Червоного списку. Вона також охороняється Конвенцією про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі, яка забороняє володіння цими черепахами та їх продаж.  

 

Коментар
14/06/2024 Четвер
13.06.2024
12.06.2024