Відходи електронного та електричного обладнання: як їх використовувати з користю

23 Травня 2024, 16:24
Відходи електронного та електричного обладнання: як їх використовувати з користю 477
Відходи електронного та електричного обладнання: як їх використовувати з користю

Відходи електронного та електричного обладнання стають все більш серйозною екологічною проблемою, яку потрібно вирішувати. 

Про це пише Міндовкілля. 

У 2022 році у всьому світі утворилося 62 мільйонів тонн електронних відходів.

До таких відходів належать мобільні телефони, холодильники, чайники, телевізори, електронні сигарети, іграшки, спортивні гаджети тощо. 

Основною причиною зростання кількості відходів є споживчий попит на гаджети, короткий термін їх використання та планове застарівання техніки. 

Із збереженням існуючої на сьогодні тенденції прогнозується, що до 2030 року обсяг електронних відходів збільшиться до 82 мільйонів тонн. 

Кількість відходів електронного та електричного обладнання зростає в п'ять разів швидше, ніж їх переробка. 

У 2022 році лише 22,3% електронних відходів відправили на переробку. 

Ці відходи містять цінні невідновлювані ресурси, але їх екологічно безпечна переробка є складною та дорогою, відтак щороку на звалищах опиняється щонайменше 330 тонн золота, що становить 11% світового річного видобутку цього металу.

«У тонні мобільних телефонів золота у 100 разів більше, ніж у тонні золотої руди», – зазначив директор програми ООН зі стійкого розвитку Рюдігер Куер

Окрім золота, на смітники потрапляють сотні тонн срібла, міді та рідкоземельних металів, з яких лише 1% вдається вилучати через переробку.

Звіт Світового економічного форуму за 2022 рік оцінює глобальну вартість електронних відходів у 70 мільярда доларів, що перевищує ВВП багатьох країн, з них на сміттєзвалищах опинились корисні елементи на суму приблизно 62 мільярдів доларів. 

Покращення управління електронними відходами може дати глобальний чистий прибуток близько 38 мільярдів доларів, що могло б стати значним економічним ресурсом для вирішення проблем зміни клімату та забруднення довкілля.

Разом із цінними матеріалами, на смітниках опиняються і мільйони тонн токсичних речовин, включаючи свинець, ртуть, кадмій і хром. 

Ці речовини забруднюють довкілля та становлять загрозу для здоров'я людей. Свинець використовується в друкованих платах, ртуть – у лампах, кадмій – у батареях, а бромовані антипірени – у пластикових деталях. Неправильне поводження з ними може призвести до забруднення ґрунту та водоносних горизонтів.

Ефективне управління електронними відходами має ключове значення для зменшення екологічного впливу та економічних втрат. 

Міністерство захисту довкілля розробило проєкт Закону «Про електричне та електронне обладнання та відходи електричного та електронного обладнання», який зараз знаходиться на фінальній стадії громадського обговорення. Його ухвалення дозволить Україні нарешті навести лад у сфері електронних відходів.

 

Коментар
14/06/2024 Четвер
13.06.2024
12.06.2024