Зростання чисельності диких тварин в Україні: чим це небезпечно та які проблеми біорізоманіття у країні

22 Травня 2024, 13:31
Зростання чисельності диких тварин в Україні: чим це небезпечно та які проблеми біорізоманіття у країні 537
Зростання чисельності диких тварин в Україні: чим це небезпечно та які проблеми біорізоманіття у країні

В Україні зафіксували значне збільшення чисельності диких тварин, яке стало помітним навіть у міських та сільських районах. 

Про це розповів очільник Держлісагенства Віктор Смаль ZN,UA.

Зокрема, все частіше можна побачити вовків, лисиць та шакалів у безпосередній близькості до населених пунктів. Також стрімко зростає популяція копитних тварин, таких як козулі, олені та зайці.

Голова Державного агентства лісових ресурсів України, Віктор Смаль, в інтерв'ю поділився своїм баченням причин цього явища та його наслідків. 

За його словами, зростання чисельності охоплює всі групи диких тварин. 

Наприклад, чисельність зубрів, лосів, благородних та плямистих оленів, ланей та козуль помітно зростає. 

Популяція кабанів та муфлонів також демонструє позитивну динаміку. 

Серед хутрових звірів збільшується кількість зайців, бобрів, борсуків, куниць, вовків, шакалів та лисиць. 

Крім того, спостерігається значний приріст серед осілих та перелітних птахів, таких як куріпки, глухарі, тетеруки, гуси, качки, голуби та кулики.

Які проблеми біорізноманіття є в Україні

Істотною проблемою є стрімке зростання чисельності хижаків, таких як вовки, лисиці та шакали. Це викликає занепокоєння, оскільки ці хижаки можуть завдавати шкоди не тільки іншим диким тваринам, але й домашнім тваринам та навіть людям.

«Вовків в Україні – близько чотирьох тисяч особин, і їх стає дедалі більше. Оптимальна ж чисельність, на думку вчених, має становити від 500–600 до 1500 тварин»,  – розповів Віктор Смаль.

Довідково: до повномасштабного вторгнення у країні було близько 2 тисяч вовків. 

Вовки
Вовки

 

Особливо небезпечними для людини є ті дикі тварини, що захищають молодняк. 

 

«Крім того, дикі тварини є переносниками цілого ряду зоонозних захворювань (захворювання, які можуть передаватися від тварин до людини). Україна одна з небагатьох країн Європи, де спостерігається зростання чисельності захворювань на сказ і щорічно реєструються випадки смерті людей від цієї невиліковної хвороби. Особливу небезпеку для людей становить перенесення цього захворювання на свійських тварин: собак, котів, коней, корів, кіз, овець, адже вони щодня безпосередньо контактують з людьми», – заявив Віктор Смаль.

Додатковий виклик виник через вивезення окупантами з тимчасово окупованого заповідника «Асканія-Нова» на Херсонщині низки диких та зникаючих видів тварин, таких як зебра Чапмана, бізон американський, кінь Пржевальського та олень Давида, до заповідника «Ростовський» у Росії. Це серйозно вдарило по біорізноманіттю України та її зусиллях щодо охорони природи.

Водночас попри загальне зростання чисельності диких тварин, існують і серйозні проблеми. Зокрема приріст дрібної польової дичини, а саме зайців та куріпок, є незначним, а в деяких місцях їх чисельність взагалі мінімальна. 

Це пов'язано з широким використанням пестицидів і важкої сільськогосподарської техніки, що негативно впливає на ці популяції.

Попри ці виклики, зростання чисельності диких тварин є позитивним сигналом для біорізноманіття країни. 

Проте, це створює нові завдання, які потребують ефективних рішень. Необхідно продовжувати моніторинг і розробляти стратегії для збереження та управління популяціями диких тварин, забезпечуючи гармонійне співіснування з людськими інтересами.

Зазначимо, 22 травня відзначають Міжнародний день біологічного різноманіття. 

 

Коментар
14/06/2024 Четвер
13.06.2024
12.06.2024