Через війну в Україні гинуть тварини: дослідження

22 Травня 2024, 10:52
Через війну в Україні гинуть тварини: дослідження 1228
Через війну в Україні гинуть тварини: дослідження

Внаслідок російської агресії на  території Національного природного парку «Тузлівські лимани» під загрозою опинилися 265 видів тварин, серед яких орли, пелікани, бобри, шакали, болотяні черепахи та фламінго.

Про це пише The Times.

Ці заповідні території на Одещині розташовані на шляху дронів та крилатих ракет, які випускає країна-агресор Росія. 

Внаслідок цього, під вибухами та перехресним вогнем гинуть тисячі тварин. 

Військова агресія є причиною масової загибелі дельфінів

Найбільше постраждали дельфіни, які масово викидаються на берег. Науковці пояснюють це використанням російським флотом гідролокаторів та постійними вибухами, що дезорієнтують дельфінів і завдають їм мозкових травм.

Керівниця нацпарку Ірина Вихристюк розповіла, що під час обстрілів місцеві жителі спостерігали, як дельфіни намагаються втекти у річку Дунай. 

«Кількість мертвих дельфінів на нашій території зросла у 122 рази порівняно з минулими роками», –  зазначила Ірина Вихристюк.

Дослідження, опубліковане польськими та українськими вченими у 2023 році, показало, що за перші три місяці повномасштабного вторгнення Росії в Україну загинули від 37 500 до 48 000 китоподібних.

Проте цифри можуть бути значно більшими, оскільки не всіх мертвих дельфінів море викинуло на берег. 

Отож за прогнозами кількість втрачених через війну дельфінів сягає до 80 000, що є катастрофічною цифрою для популяції, яка загалом становить близько 300 000 ссавців.

Для більш точного визначення кількості загиблих дельфінів науковці наполягають на необхідності створення математичної моделі, яка враховуватиме течії та інші фактори, що спричиняють загибель дельфінів. 

Зокрема йдеться про токсичні забруднювачі, які потрапили у море після руйнування Каховської греблі на Херсонщині.

Яка ситуація на окупованих територіях

На окупованих територіях України збитки можуть бути ще більшими, але їх важко оцінити. 

Місцеві жителі звинувачують російські війська у винищенні диких тварин для їжі та використанні національних парків як артилерійські полігони. 

Зокрема через війну деякі види птахів, як кучерявий пелікан, більше не повертаються на гніздування в Україну.

Також у березні 2024 року на узбережжі Краснодарського краю країни-агресора Росії виявили майже 140 мертвих чорноморських дельфінів, що ймовірно загинули через дії російського флоту, зокрема застосування сонарів. 

Подібні випадки загибелі дельфінів фіксувалися і в бухтах Севастополя, де серед загиблих тварин були ті, які зазнали впливу сонара.

Як компенсувати ці втрати

Наразі в Україні розслідуються кримінальні провадження за фактом екоциду. У цьому питанні Україні допомагає британський адвокат Річард Роджерс, спільно вони мають на меті розробити першу справу, в якій екоцид буде розглядатися як воєнний злочин.

 

Коментар
14/06/2024 Четвер
13.06.2024
12.06.2024