Як діє польська система управління відходами: цінний досвід для України

20 Травня 2024, 16:34
Як діє польська система управління відходами: цінний досвід для України 440
Як діє польська система управління відходами: цінний досвід для України

Польща вже понад два десятиліття активно розбудовує свою систему управління відходами, і її досвід може бути особливо корисним для України, враховуючи територіальну та ментальну близькість між країнами. 

Про це пише Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. 

Щороку в Польщі утворюється близько 13 мільйонів тонн побутових відходів. Розпочавши свій шлях євроінтеграції у 1990-х роках, Польща змушена була адаптувати національне законодавство до європейських стандартів, зокрема у сфері відходів.

Польська реформа почалася з масштабної інформаційної кампанії серед населення, яка пояснювала важливість сортування відходів та необхідність оплати за їх утилізацію. Принцип «забруднювач платить» застосовується як до бізнесу, так і до громадян.

У 2003 році був введений закон «Про дотримання чистоти і порядку», який поклав край нелегальним сміттєзвалищам. Закон зобов'язав поляків сортувати відходи на п'ять компонентів: папір, безбарвне та кольорове скло, метал та пластик, а також інші відходи, які не підлягають переробці.

Кожне ОСББ зобов'язане підписувати договір на вивезення відходів, і у разі порушень (наприклад, наявності несортованого сміття у контейнері) водій сміттєвоза повідомляє про це відповідну інспекцію. 

Покаранням може бути збільшення суми оплати або перегляд щомісячних тарифів.

Незважаючи на те, що Польща ще не досягла показників з переробки, яких вимагає Євросоюз, країна вже зробила значні кроки і заклала фундамент для подальшого швидкого розвитку системи управління відходами. 

Цей досвід може стати цінним для України, яка також прагне покращити власну систему поводження з відходами.

 

Коментар
14/06/2024 Четвер
13.06.2024
12.06.2024