У нацпарку на Рівненщині виявили нове місцезростання червонокнижної орхідеї

17 Травня 2024, 10:26
У нацпарку на Рівненщині виявили нове  місцезростання червонокнижної орхідеї 333
У нацпарку на Рівненщині виявили нове місцезростання червонокнижної орхідеї

На території Нобельського національного природного парку розквітла гніздівка звичайна. Це вже другий рік як червонокнижна рослина квітне на території природно-заповідного фонду. 

Про це йдеться на сторінці нацпарку. 

Вперше цей червонокнижний вид зафіксували на території Нобельського нацпарку у 2023 році, а у 2024 зафіксували нове місцезростання гніздівки звичайної. 

Рослина занесена до Червоної книги України, має жовтий колір, оскільки повністю позбавлена хлорофілу. Росте у тінистих листяних, мішаних, рідше соснових лісах.

Що собою представляє гніздівка звичайна

Протягом тривалого часу ця рослина розвивається під землею. Лише на 9-10 рік вона формує надземний квітконосний пагін, який піднімається на 20-30 сантиметрів над торішнім листям.

Стебло рослини покрите бурими лусками – це все, що залишилося від листя. Квіти зібрані в густу китицю, мають такий самий колір, як і стебло, і виділяють медовий аромат, приваблюючи запилювачів. 

Під землею приховане потужне кореневище рослини, вкрите видовженими потовщеними корінцями, що розходяться на всі боки, утворюючи справжнє гніздо. 

Гніздівка може розмножуватися як насінням, так і кореневищами, але перший спосіб частіше зустрічається в природі. Іноді рослина цвіте і навіть плодоносить під землею.

За способом живлення гніздівка нагадує шапинкові гриби, що ростуть на лісовому ґрунті. Як і гриби, вона живе за рахунок розпаду гнилих залишків рослин на поверхні ґрунту та в його верхніх шарах. У плодах гніздівки дозріває дрібне, наче пилок, насіння. У кожному плоді – понад тисячу насінин, які розносяться вітром.

Побачити гніздівку в лісі складно. Зазвичай квіти ростуть поодинці, рідко – невеликими групами, далеко одна від одної. Якщо викопати гніздівку до того, як висиплеться насіння, вона більше ніколи не виросте на цьому місці.

Чисельність цього виду зменшується через руйнування місць зростання, негативний вплив рекреації та лісогосподарських робіт, а також через зривання для букетів.

 

Коментар
14/06/2024 Четвер
13.06.2024
12.06.2024