Пил із Сахари: чому він виникає та чим шкідливий

25 Квітня 2024, 11:33
Пил з Сахари у Афінах 23 квітня 2056
Пил з Сахари у Афінах 23 квітня

Діяльність людини має вагомий вплив на частоту появ пилових бур. Насамперед це зумовлено зменшенням лісового покриву та осушенням водойм. 

Про це пише The Telegraph.

Як з’являється пил

Останні дослідження ООН свідчать про те, що принаймні 25 % глобальних викидів пилу є результатом діяльності людини, причому провину покладають на сільськогосподарську практику, використання води, управління ґрунтами, вирубку лісів і урбанізацію, а також зміну клімату. 

Така діяльність сприяє розвитку явища, відомого як «опустелювання» — поступового перетворення родючої землі на безводну пустелю. А більше пустелі означає більше піску та пилу, який стане забрудником під час бур.

«Будь-яка дія людини на окраїнах пустель, … яка зменшує розмір водойм або видаляє природну рослинність, підвищує ризики пилових бур», – зазначив професор Центру навколишнього середовища Оксфордського університету Девід Томас

Проте не всі пилові бурі, що трапляються є наслідком діяльності людини, тут є природний вплив. 

«Ми повинні розділити, що є природним, а що потенційно покращується людською діяльністю. Частини Сахари є природним джерелом пилу, тобто пил є в атмосфері з природних причин, а не через діяльність людини», – сказав професор Томас.  

Нагадаємо, 24 квітня на півдні України, зокрема в Одесі та Миколаєві, зафіксували пил із Сахари, який протримається на території країни до 26 квітня. 

Яка небезпека пилу для здоров’я людини

Пил є забрудником повітря, яким ми дихаємо, відтак має значний вплив на здоров’я. 

Зокрема, пилові та піщані бурі пов’язують із багатьма проблемами – від кон’юнктивіту та проблем з диханням до пошкодження легенів, серця та імунної системи.

Особливе занепокоєння викликають частки PM10, тобто ті, частки забруднювачів у повітрі, розмір яких становить 10 мікронів. 

«Вони дуже тонкі, дуже рухливі, коли сухі, і їх легко вдихати в легені. Тут вони можуть пошкодити тканини – не в останню чергу тому, що PM10 часто складаються з маленьких (іноді мікроскопічно гострих) частинок кварцу», – сказав професор Томас.

Науковець також зазначив, що європейцям не варто надто хвилюватися про наслідки пилових бур із Сахари, оскільки це є періодичним та триває кілька днів. Водночас мешканцям  північної Африки слід бути обережними щодо ускладнень, які можуть виникнути внаслідок постійного впливу піску та пилу на організм людини.

Зокрема, за словами експертів, існує сильний зв’язок між спалахами менінгіту та цими штормами.

Менінгіт є однією з найбільш страшних хвороб в Африці через його швидкий початок і високий рівень смертності; ті, хто вижив, часто залишаються з пошкодженням мозку або глухотою. 

Найвища концентрація захворювання спостерігається в Африці на південь від Сахари, у регіоні, відомому як «Африканський пояс менінгіту».

«Африканський пояс менінгіту»
«Африканський пояс менінгіту»

Як зменшити ймовірність виникнення пилових бур

Щоб зменшити частоту та наслідки виникнення пилових бур  ООН закликала країни в регіонах високого ризику розглянути інструменти прогнозування та системи раннього попередження.

Зокрема рекомендують використовувати методи раціонального управління ґрунтом і водою для збільшення рослинного покриву.

Наприклад у Китаї у 1978 році розпочали створення «Великої зеленої стіни», для цього висадили понад 66 мільярдів дерев, а до 2050 року заплановано збільшити їх кількість до 100 мільярдів.     

«Є надія, що такий проєкт зупинить вторгнення в пустелю Гобі та покращить якість повітря на півночі країни», – зазначають у Китаї. 

 

Коментар
18/03/2025 Понеділок
17.03.2025
16.03.2025
15.03.2025
14.03.2025