Окупанти знищили майже 60 тисяч гектарів лісу: які наслідки

Вартість втраченого українського лісу (безпосередньо деревини), внаслідок російської агресії, перевищує 14 мільярдів гривень.
Про це пише NGL.media.
Із початку повномасштабного вторгнення росіяни знищили на окупованих ними територіях понад 60 тисяч гектарів лісів.
Ситуація на Луганщині
До початку повномасштабного вторгнення ліси займали 11% території області.
Ці лісові масиви на Луганщині виконують важливу захисну функцію, зокрема рятують від піщаних бур, утримують вологу та зупиняють ерозію ґрунтів.
Експерти зазначають, що окупанти дерева без дотримання правил раціонального природокористування. Дерева ріжуть та продають, зокрема це дерева порід : дуб, сосна та ясен.
Ціни за деревану сосни з перевадомна українську валюту становлять 1242 – 1650 гривень за кубометр, тоді як ціна за дуб – 2225 гривень за кубометр.
Також серед лісівників є людські втрати, так за даними Держлісагентства, від лютого 2022 року зникло безвісти 97 українських лісників, підтверджена загибель ще 116 лісників.
Ситуація на Донеччині
В області найбільш постраждалим від війни природним об’єктом є національний природний парк «Святі гори», розташований у Краматорському і Бахмутському районах. З початку вторгнення на цій території точилися бойові дії, внаслідок чого 80% парку знищено.
Ситуація на Харківщині
Загалом в області ліси займають 15% території, 40-45% із яких є замінованими.
Із початку повномасштабного вторгнення найбільше постраждали ДП «Куп’янський лісгосп» та «Ізюмський лісгосп». «Куп’янський лісгосп» зі 22 лютого 2022 року два місяці не працював, потім окупанти намагалися взяти під контроль місцеві лісництва та реалізовувати деревину. На сьогодні неможливо оцінити масштаби знищеного лісу, адже він замінований.
У «Ізюмському лісгоспі» – найбільшому в області – тривають активні бої прямо в лісі, відтак там теж згоріла велика частина.
Ситуація на Херсонщині
Менше 5% області є залісненими.
У 2022 році майже вся область опинилася в окупації, що призвело до великих екологічних збитків.
Зокрема, національний природний парк «Олешківські піски» за кілька місяців втратив половину захисного лісового бар’єру. Ще у 70-80-х роках минулого століття навколо знамениті піщані масиви обсадили лісом шириною близько 3,5 кілометра.
Зробили це, щоб утримувати піски на місці і не допускати піщаних бур. Місцеві пригадують, що у 70-х, коли ще не було лісу, за ніч їхні городи могло засипати півметровим шаром піску.
Вирубували окупанти Олешківський ліс для облаштування своїх укріплень, а частину зрубаних дерев вивезли у мелітопольському напрямку.
Сильно постраждали і Чорноморський біосферний заповідник, «Асканія Нова», національні парки «Меотида», «Азово-Сиваський» та «Джарилгацький», на території яких точилися бойові дії або проходила військові техніка.
Окрім пожеж, обстрілів та вирубок, ліси Херсонщини серйозно постраждали і внаслідок підриву Каховської ГЕС у червні 2023 року. Тоді затопило майже 55 тисяч гектарів лісу на лівобережжі Дніпра.
Екологічні наслідки
Експерти вважають, що втрата лісів на території степової зони матиме довгострокові наслідки у збереженні біорізноманіття, водних ресурсів та регулюванні клімату.
Зокрема:
- Зниження рівня ґрунтових вод – ліси зберігають воду та запобігають руйнуванню ґрунтів.
- Зменшення біорізноманіття – втрата лісів спричиняє втрату життєвого середовища для різноманіття флори та фауни, що може призвести до їх вимирання або зменшення чисельності;
- Погіршення якості атмосферного повітря;
- Підвищення ризику висихання річок і ставків;
- Збільшення імовірності пожеж – особливо в умовах високих температур та відсутності вологи.