Шкодять ґрунту та провокують пожежі: як сміттєзвалища у лісі впливають на довкілля

23 Лютого 2024, 17:17
Смітник у лісі 1407
Смітник у лісі

Стихійні сміттєзвалища у лісах негативно впливають на ґрунт, ґрунтові води, тварин, рослин та клімат, а також є небезпечними у плані пожежної безпеки.

Вони є традиційною проблемою та небезпекою для цілих лісових екосистем.

«Проблема смітників у лісі, на жаль, не є нова. Ці смітники не лише естетично не приваблюють відвідувачів лісу, а є небезпечними для нього», – розповіла про проблему із стихійними сміттєзвалищами у лісах фахівець зі зв’язків з громадськістю та пресою Поліського лісового офісу Світлана Думська

Небезпека смітників для ґрунту, рослин та тварин

Стихійні сміттєзвалища у лісі також є причиною забруднення ґрунтових вод, особливо це небезпечно на легких піщаних та супіщаних ґрунтах Полісся, де вертикальна міграція токсичних речовин по ґрунтовому профілю до підземних вод є значно більшою ніж на більш важких за гранулометричним складом ґрунтах Степу та Лісостепу.

Окремо варто зазначити небезпеку, що несуть забруднюючі речовини у лісах, що розташовані на торфовищах чи лучній місцевості, оскільки ці ґрунти мають великий коефіцієнт переходу забрудників у рослини, відтак є небезпечним для рослин, тварин та людей. 

Значну небезпеку для довкілля становлять медичні відходи, які є джерелом бактерій, вірусів, токсичних речовин (лікарські препарати, ртуть, хлор), шприци, які є небезпечними для тварин, а також радіоактивні речовини. 

Також сміття є небезпечним для рослин та тварин, зокрема:

  • Знищує рослини, створюючи умови недостатнього проникнення світла та доступу до рослини необхідних життєзабезпечувальних ресурсів;
  • Небезпека існує й для тварин, які харчуються рослинами, що зростають на забрудненому ґрунті різного роду хімікатами;
  • Сміття є перепоною для переміщення тварин, які буквально заплутуються у ньому, а скло потенційно може поранити тварину.

Пожежна небезпека від сміття у лісі

Накопичення великої кількості сміття збільшує ризик виникнення пожежі в лісі 

«Сміття у лісі є легкозаймистим, наприклад скло може спрацювати як лінза, спровокувавши пожежу у лісі.Окремо варто відмітити самосійні ліси, що не входять до складу Державного підприємства «Ліси України», відтак держава їх не контролює, а сміття там є джерелом утворення пожеж. Пожежі у самосійних лісах завдають значної шкоди», – рзазначила пані Світлана.  

Ці пожежі можуть завдати значної шкоди екосистемі, спричинити загибель тварин та рослин. Під час горіння сміття, наприклад поліетилену чи пластику,  в атмосферу потрапляють парникові гази, які негативно впливають на клімат.

Також негативний вплив на клімат має сміття й під час розкладання, оскільки ці відходи не утилізовують належним чином. Під час розкладання неутилізоване сміття продукує значну кількість парникових газів, що впливає на глобальне потепління та зміну клімату в цілому. 

Боротьба із сміттєзвалищами у лісах

 

«До боротьби із сміттям у лісі потрібно підходити системно, зокрема проінформувати людей про відповідальність та небезпеку вивезення відходів у ліс, а найважливішим кроком є виокремлення спеціальних місць збору сміття, яких у більшості сіл немає. У цьому плані мають працювати всі разом: влада, лісівники, громадськість», – наголосила Світлана Думська.

Для виявлення порушень у лісах проводять патрулювання, посилюються ці заходи із настанням тепла, коли сходить сніг і смітники виявити легше.

Нагадаємо, Еко.Район раніше повідомляв про пів сотні сміттєзвалищ, які виявили у лісах Волині та Рівненщини, на цих місцях проводили заходи їх ліквідації, але небезпека утворень нових смітників на цих місцях не зникла.

«Є ліси чи посадки у межах та за межами населених пунктів, куди люди традиційно вивозять побутові відходи, тому небезпека утворень смітників на цих же місцях не зникла, оскільки люди вже «облюбували» ці території», – підсумувала Світлана Думська.  

 

 

Коментар
13/04/2024 П'ятниця
12.04.2024
11.04.2024