На Рівненщині готують до відновлення ліси, знищені бурштинокопачами

23 Серпня 2023, 13:10
Ліс, знищений незаконним видобутком бурштину. Фото Поліському лісовому офісі 761
Ліс, знищений незаконним видобутком бурштину. Фото Поліському лісовому офісі

На Рівненщині запланували створити лісові культури, що означає – вручну висадити молодий ліс – на площі понад 50 гектарів на місці незаконного видобутку бурштину. На ще 150 га лісівники проведуть заходи доповнення та догляду.

Висадку розпочнуть восени цього року. Про це Еко.Район повідомили у Поліському лісовому офісі.

Роботи активізували навесні цього року – в межах держлісфонду лісівники провели детальний моніторинг ділянок, пошкоджених у 2015-2017 рр. Постійно вивчають стан кожної окремої території, узгоджують інформацію про межі площ, на які видано спецдозволи для законного видобутку бурштину, рішення про те, як далі діяти, приймають локально. 

Загалом незаконним видобутком бурштину на Рівненщині в межах держлісфонду пошкоджено понад 4,5 тисячі гектарів. Вони на території Сарненської, Рафалівської та Клесівської філій. 

«Всі ділянки різних категорій ушкодження. Частково на них уже відбулося природне відновлення. Є площі, де є можливість провести мінералізацію ґрунту і заліснювати. А є ділянки, де ще десятки років лишатимуться так звані місячні пейзажі – ті, де ушкодження ґрунту найглибші і вчасно не проведено рекультивацію. 

З них близько 250 гектарів, де вже є можливості для проведення різних робіт, – введення головної породи, якої недостатньо, планування заходів зі сприяння природному відновленню чи посадки лісових культур.

Для цього у філіях є всі необхідні ресурси,  виростили достатню кількість посадматеріалу», – розповідає директор Поліського лісового офісу Олександр Кватирко.

Директор Поліського лісового офісу Олександр Кватирко
Директор Поліського лісового офісу Олександр Кватирко

Зокрема у Сарненській філії ділянок, на яких уже можливо провести лісовідновлення або доповнення, загалом близько 100 га. Цієї весни лісівники відновили 20 із них. На осінь запланували роботи на ще близько 20 га.

Філія «Рафалівське лісове господарство» ставить в план відновлення понад 10 га, а у філії «Клесівське лісове господарство» – в межах 20 га.

«Це перші із запланованих заходів на мінімум десять наступних років. І всі рішення будуть прийматися лише після детального аналізу. Заходи з вирощення лісу в стандартних умовах – це вже складний ланцюг робіт. А у випадку з такими територіями все набагато складніше. Тут рішення будуть індивідуальні практично щодо кожного гектара землі. Тому що стан ділянок кардинально різний. Але ця робота однозначно є і залишиться нашим пріоритетом, аж поки остання знищена ділянка не перетвориться в молодий ліс.

На Волині ми ці завдання вже реалізували. Однозначно – в області не було таких масштабів і критичного стану - у пікові роки постраждало 16 га волинського лісу, які ми стали відновлювати практично одразу. Але на Рівненщині цей процес також уже пішов. Нелегальний видобуток не має критичних масштабів, напрацьовано реальний досвід добування бурштину в законному руслі, ведеться посилена охорона зон ризику, тому маємо всі можливості попрацювати на результат», – наголосив Олександр Кватирко.  

Він також додав, що зважаючи на випадки активізації бурштинокопачів цієї весни, у зонах найбільшого ризику посилили охорону. Де є можливість, встановили фотопастки на в’їзних дорогах. А на окремих лісових ділянках проводиться промисловий видобуток сонячного каміння.

Згідно з договором, підприємство, яке отримало ліцензії на такі роботи, після їх завершення зобов’язане провести рекультивацію ґрунту і повернути землі у розпорядження філії для здійснення заходів із відновлення лісу.

Але зберегти ліси від повторних подібних пошкоджень, вважає Олександр Кватирко, можна лише спільними зусиллями. З боку лісівників – це охорона, правоохоронців – справедливе покарання порушників, місцевої влади – проведення відповідної роботи з населенням.

Коментар
13/07/2024 Субота
13.07.2024
12.07.2024