В Україні запустили платформу «Місто нуль відходів»

В Україні запустили платформу «Місто нуль відходів». Це інтерактивна модель міста, яка зображує сучасну систему управління відходами.
Про це Еко.Район повідомили у громадській організації Zero Waste Alliance Ukraine.
За словами авторів ідеї – команди Zero Waste Alliance Ukraine – сайт є допоміжним інструментом для громад, охочих зменшити обсяг відходів та раціонально використовувати наявні ресурси.
Кому буде корисною платформа?
- Громадам, які працюють над створенням регіональних планів управління відходами. Адже цього вимагає закон.
- Містам і селам, які постраждали від окупації та/або обстрілів, та перебувають у процесі відбудови.
- Бізнесам, громадським організаціям та іншим спільнотам, котрі впроваджують zero waste проєкти і хочуть, щоб про них дізналися місцеві мешканці.
Як це працює?
Клікаючи на елементи головної сторінки, дізнавайтесь про різні типи об'єктів та екопроєктів. Серед них:
- міські компостери і городи;
- системи заставної тари;
- питні фонтани та водомати;
- центри перевикористання речей;
- сортувальні станції;
- переробні підприємства;
- екокрамниці тощо.
На мапі вже є кілька десятків адрес і контактів ініціатив. У розділі «Вікі» пояснюються їхні екологічні й економічні переваги, а також як кожен може реалізувати подібні проєкти.
«Ми прагнемо розповідати про проєкти та заклади, які вже успішно працюють, та мотивувати громади й активістів створювати власні екоініціативи. На платформі ми зібрали як теоретичну інформацію про підходи до скорочення утворення відходів, так і приклади реалізації цих ідей на практиці, в Україні та за кордоном», – пояснює Євгенія Дев’яткова, координаторка проєкту та менеджерка ГО Zero Waste Lviv.
«Часто люди і місцева влада не знають, що такі місця знаходяться в їх громаді або десь поруч із домом. У нас так було в Харкові з екохабами. Дехто досі дивується: “Ви вже два роки працюєте? Нічого собі!”. Насправді, від перенасичення інформацією ми просто не встигаємо за всім слідкувати. Відтепер усе буде зібрано на одній платформі. В цьому й унікальність інструменту», – додає Анна Прокаєва, керівниця Zero Waste Kharkiv, засновниця мережі екохабів та Zero Waste Academy. У цьому проєкті координує наповнення сайту.
Щоб потрапити на мапу — заповніть анкету за посиланням.
Знаєте корисні екопроєкти у своєму місті? Поділіться інформацією про них за тим же лінком.
Наскільки громада відповідає стандартам zero waste — покаже онлайн-тест
Тестування створене на основі критеріїв сертифікації програми «Місто нуль відходів» від Zero Waste Europe. Результат покаже, чи готова громада до проходження сертифікації, та на чому варто зосередитись у майбутньому.
Важливо: тест подає критерії сертифікації у спрощеному вигляді. Його результат є орієнтовним і не гарантує отримання статусу міста-кандидата чи сертифікованого «Міста нуль відходів». Для отримання офіційної інформації звертайтесь до представників програми.
Платформа актуальна в умовах війни
За даними Міндовкілля, обсяги відходів руйнації через воєнні дії вже можна порівняти з кількістю ТПВ, що в середньому утворюються в Україні за рік. Але ці відходи мають потенціал для повторного використання, у тому числі в процесі відновлення громад.
«Повоєнне відновлення України так чи інакше пов'язане з екологічною складовою. Йдеться про “зелені” технології, рішення, які можна запровадити в стратегії відновлення громад уже сьогодні. Що робити з відходами руйнування? Той самий шифер, цегла, залізні та дерев'яні перекриття… Цього ставатиме ще більше. Тому ми додали на сайті інформацію про відходи руйнування та ідеї щодо їх перевикористання. Саме такі будинки, інфраструктура, послуги, які є екологічно стратегічними та безпечними, мають бути у відновленій Україні», – каже Анна Прокаєва.
Сайт «Місто нуль відходів» створено в рамках проєкту «Sustainability4Ukraine: підтримайте місцеві НУО в Україні», організованого GlobeScan, CSR Europe і CSR Ukraine, за підтримки благодійної платформи dobro.ua.
Довідково. Громадська Спілка «Український Альянс Нуль Відходів» — це об’єднання організацій та активістів, мета яких — реформувати систему поводження з відходами та ресурсами в Україні. Спільнота прагне змістити фокус з переробки відходів на запобігання їх утворенню. Активісти переконані: марнування ресурсів має залишитись у минулому.
Що означає статус «Місто нуль відходів»?
У такій громаді мешканці та муніципалітет намагаються зменшити кількість відходів усіма можливими способами. Насамперед за рахунок раціонального та свідомого використання ресурсів.
Ці громади мають:
- механізми запобігання утворенню відходів, зокрема, підхід «плати за те, що викидаєш»;
- системи повторного використання тари та іншого паковання;
- систему сортування та перероблення твердих побутових відходів;
- системи (де)централізованого збору та компостування органіки;
- підприємства для утилізації небезпечних відходів;
- ініціативи з ремонту одягу, меблів, техніки.
Для міст, що стають на шлях скорочення відходів, громадська мережа Zero Waste Europe розробила спеціальну сертифікацію. У 2020 році Львів та Люботин Харківської області стали першими в Україні містами-кандидатами на цей статус. Громади підписали офіційні меморандуми та обрали для себе найбільш доступні способи зменшення відходів.