Потік мулу з Каховського водосховища вода понесла у Чорне море

12 Червня 2023, 07:55
Скрін зі фб Української природоохоронної групи 1505
Скрін зі фб Української природоохоронної групи

Окрім затоплення територій на Херсонщині та Миколаївщині природоохоронці відзначили дві серйозні проблеми внаслідок підриву дамби Каховської ГЕС: підйом ґрунтових вод та потік забрудненої води з русла Дніпра – до Чорного моря. 

Науковці Української природоохоронної групи проаналізували супутникові знімки 7-10 червня, відповідно до яких зона затоплення у Херсонській області склала – 55459 га (554.6 km²) та у Миколаївській – 5776.8 га (57.8 km²). 

Всього за даними дослідників затопило 612 km² нових територій, що не були вкриті водним плесом до катастрофи.

Важливим доповненням наслідків є поширення зони затоплення від русла р. Дніпро вгору по руслу р. Інгулець на 150 км (+67 km² затоплення). 

«В цій зоні також затоплюються населені пункти, хоча територія знаходиться на дуже великій відстані від Дніпра, в долині зовсім іншої річки», – пишуть природоохоронці. 

Другим неочевидним наслідком став підйом рівня ґрунтових вод в зоні Нижньодніпровських пісків, фактично – вздовж всього правого берега зони затоплення.

«Стрімке поширення води крізь піщані ґрунти створює ефект, близький до затоплення. І хоча ми не бачимо води на поверхні землі, вона вже вимочує коріння дерев, знищує тварин, які живуть у норах та змінює умови існування всіх живих організмів. Серед цих видів низка є рідкісних», – кажуть науковці. 

Третій наслідок – виніс забрудненої води з русла Дніпра до Чорного моря. 

До узбережжя Одеської області прибиває побутову техніку, частини будинків, мертвих і навіть живих тварин, не лише свійських, а й диких, наприклад сарну європейську. 

«Шлейф брудної вони, що включає завис з піднятого із дна водосховища мулу, родючого шару ґрунту затоплених територій і залишків змитих населених пунктів – поєднується із морськими течіями північно-західної частини Чорного моря та прямує на південь – до узбережжя Румунії та Болгарії. Припускаємо значний вміст саме органічних речовин у воді, адже фактично катастрофічний потік води промив плавні Дніпра, що осаджували органіку ще з часу створення Каховського водосховища», – пишуть в Українські природоохоронній групі. 

Площа замулення моря 6 червня складала 616,8 км², 9 червня – 1248,2 км², а 10 червня – 1710 км².

Дослідження супутникових знімків демонструє потік мулу, який стає помітним вже в нижній течії Каховського водосховища.

Коментар
19/09/2024 Четвер
19.09.2024
18.09.2024