Рівняни можуть долучитися до вимірювання якості повітря в реальному часі

Громадська організація «ЛУН Місто AIR» пропонує рівнянам долучитися до моніторингу якості повітря.
Для цього до осель жителів обласного центру команда розробників безкоштовно надішле прилади для вимірювання, дані з яких потраплятимуть на карту організації. Усього в Рівному планують встановити близько семи таких приладів, розповіла комунікаційниця проєкту Альона Бабко, пише Суспільне.
Що це за проєкт
Проєкт існує понад чотири роки, мета — моніторинг якості повітря по всій Україні, каже Альона Бабко.
«Починали ми з Києва. Нам стало цікаво дізнатися, яке повітря за вікном в реальному часі. Такої інформації ми не знайшли і тому спільно з університетом Шевченка розробили ці станції. Частково прилади надруковані на 3D принтері, їх датчики в реальному часі раз на секунду замірюють у повітрі РM-частинки», — розповідає комунікаційниця проєкту.
Як працюють прилади
«Станція вимірює якість повітря, інформація передається на сервер і звідти — на нашу карту, яка доступна у браузерах, для iPhone, також є в Telegram та Viber-ботах. Тобто якщо ви бачите, що за вікном щось дивне відбувається — туман або смог, ви можете зайти і подивитися, чи дійсно зараз шкідливе повітря», — пояснює Альона Бабко.
«Додатково ми завжди пишемо рекомендації, до прикладу, повітря чисте і можна провітрювати або повітря нездорове — зачиніть вікна. Є повітря, нездорове для прогулянок з дітьми, людей із астмою чи іншими захворюваннями. Умовно, може бути таке: якась хмара нездорового повітря прийшла, побула пару годин і повітря знову чисте. І, власне, для цього ми і вимірюємо», — каже комунікаційниця проєкту.
Вона додає: одна така станція вже є у Рівному, усього в планах встановити близько семи приладів в обласному центрі. Заявки прийматимуть та відправлятимуть до 11 червня.
Які умови встановлення станцій
«Якщо людина хоче перевірити якість повітря за вікном і поставити цю станцію, вона подає заявку, ми дивимось, чи підходить мікрорайон нам по локації і висилаємо станцію Новою поштою. А потім ми приїдемо у місто на пресконференцію, де спільно з міською радою, громадськими організаціями міста детальніше розповімо про проєкт», — пояснює Альона Бабко.
Для встановлення приладу оселі рівнян мають відповідати деяким умовам:
«Після того, як охочі отримати станцію подають заявку, ми з ними зв'язуємось напряму і з'ясовуємо, на якому поверсі вони живуть, як далеко від дороги, чи немає під квартирою закладу, де готують їжу чи курять під вікнами. В нас є певний перелік норм за європейськими стандартами», — розповідає комунікаційниця.
Вона додає: ця станція має довжину 50 сантиметрів, проста у встановленні:
«Для станції потрібен лише доступ до розетки та WiFi. Наші співробітники за потреби проконсультують».
Для людей та міста станції є безкоштовними, як і їх обслуговування.
«Цей соціальний проєкт фінансує IT-компанія. Торік ми стали громадською організацією і зараз працюємо над тим, щоб залучати додаткові гранти на розвиток цієї мережі», — додає Альона Бабко.