За рідкісною риссю Рівненського Полісся спостерігають онлайн експерти WWF-Україна

26 Лютого 2023, 12:09
Рись Борись у Рівненському природному заповіднику 2541
Рись Борись у Рівненському природному заповіднику

За життям рисі на Рівненському Поліссі в режимі онлайн спостерігають експерти Всесвітнього фонду природи WWF-Україна. Роблять це з допомогою спеціального нашийника. 

Самця, якому його одягнули, назвали Борись і живе він на території Рівненського природного заповідника та є рідкісною твариною для цього регіону, інформують на сайті організації. Експерти WWF-Україна також обумовили, що такий метод моніторингу вперше проводять на території Українського Полісся.

Експерти WWF-Україна та Рівненського природного заповідника одягнули на самця рисі телеметричний нашийник з GPS-GSM передавачем. Цей пристрій допоможе практично в режимі онлайн спостерігати за твариною.

“Це новий у дослідженні рисі, технологічний інструмент, який наші партнери будуть використовувати у своїй роботі разом з іншими методами — обліком по слідах та моніторингом за допомогою фотопасток. Отриману інформацію науковці зможуть використовувати для поглиблення знань щодо екології виду, а також розробки ефективних планів управління та заходів збереження виду для різних територій”, — пояснює на сайті WWF-Україна експерт і менеджер проєкту «Співжиття заради збереження» Роман Черепанин.

Нашийник одягнули на статевозрілого самця вагою 22 кілограми. Тварину назвали Борись. Через пристрій експерти будуть отримувати та аналізувати інформацію про хижака, який є рідкісним на Рівненському Поліссі, зокрема:

  • міграційні маршрути;
  • харчовий раціон;
  • сезонну та добову активність;
  • довжину добового ходу;
  • розміри індивідуальних територій;
  • виводкові території рисі (зокрема місця, де з’являється і зростає потомство);
  • вплив на мисливську фауну тощо.

Нашийник, який носить Борись, розрахований на один-два роки роботи. При його розробці врахували специфіку поведінки саме рисі, тож пристрій тварині не заважатиме й впливатиме на її звичну поведінку. Потім телеметричний нашийник з GPS-GSM передавачем сам відпаде. 

Подібні комплексні дослідження рисі за допомогою GPS-GSM передавачів на території Українського Полісся проводяться вперше. Українські експерти керувалися передовим європейським досвідом та методологіями, залучили професійних зоологів, ветеринарний супровід тощо. Дослідження погодили з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України згідно з відповідними дозволами, — повідомили у WWF-Україна.

Спостереження за риссю організували після того, як на встановлені з вересня 2021 року фотопастки в Рівненському природному заповіднику втрапила рись. Упродовж різних пір року вони зафіксували 23 види тварин, 17 з яких – ссавці та шість птахів, п'ять із них занесені до Червоної книги України).

Коментар
11/12/2024 Середа
11.12.2024
10.12.2024
09.12.2024
08.12.2024
06.12.2024