стрічка

Станції «Академік Вернадський» – 27 років: цікаві факти про антарктичний центр

06 Лютого 2023, 17:00
Фото: Ян Бахмат 1306
Фото: Ян Бахмат

27 років тому 6 лютого 1996 року відбулася урочиста передача Україні британської антарктичної станції «Фарадей», а її назва змінилася на «Академік Вернадський».

З нагоди цього дня на сторінці Національного антарктичного наукового центру опублікували п'ять цікавих фактів про станцію:

  • Це одна з найдавніших наукових баз в Антарктиці. Деякі ряди вимірювань, зокрема кліматичні, тут тривають з 1947 року. Вони є найдовшими на континенті, і дуже цінні для світової науки своєю безперервністю. Тому дуже важливо продовжувати ці спостереження, що й роблять успішно українські полярники попри всі перепони.
  • «Академік Вернадський» працює цілорічно: такі станції мають лише 30 країн світу. Робота нашої станції не припинилася ні під час пандемії COVID-19 (коли деякі бази консервували, а наукові програми призупинили), ні під час повномасштабної війни.
  • Саме на цій станції британськими вченими було відкрито явище «озонової діри». Наші полярники й зараз постійно проводять моніторинг зміни концентрації озону в атмосфері й надсилають дані у міжнародну систему. Ця інформація допомагає відстежувати стан та динаміку «озонової діри» над Антарктикою.
  • Україна отримала станцію від Британії безплатно. Однак коли 6 лютого відбувалася церемонія опущення британського прапора і підняття українського, то перший бейскомандер Геннадій Міліневський за давньою традицією «заплатив» британським колегам символічний 1 фунт стерлінгів. Цю монетку відразу «вмурували» в стільницю бара «Фарадей» на станції, де її можна побачити й зараз.
  • Окрім того, що станція має дуже важливе наукове значення, вона ще й розташована в мальовничій місцевості – на острові Галіндез в Західній Антарктиці. Поблизу неї зустрічається багато різних тварин, з яких найвідоміші, звісно, пінгвіни – влітку вони буквально оточують «Вернадського». Тому станція є перлиною для антарктичних туристів, яких в доковідні часи в нас було до 4 тисячі за сезон (майже стільки ж, скільки й пінгвінів).
Коментар
Код блоку:
20/03/2023 Понеділок
20.03.2023