стрічка

З Херсона евакуювали унікальний гербарій, який науковці збирали 50 років

25 Січня 2023, 18:35
З Херсона евакуювали унікальний гербарій, який науковці збирали 50 років 1304
З Херсона евакуювали унікальний гербарій, який науковці збирали 50 років

Відбулася евакуація унікального гербарію, який понад 50 років збирали науковці Херсонського державного університету.

Як розповідають активісти Української природоохоронної групи на своїй фейсбук-сторінці, які долучились до евакуації,  усього вдалось вивезти 32000 гербарних зразків в понад 1000 коробках. 

З них 16000 – це лишайники та гриби, 15000 – судинні рослини і близько 1000 – мохоподібні. Жоден зразок не постраждав. Так завершилася друга за всю історію операція з порятунку гербарію в Україні. Перша відбулася з Харківського університету під час Другої світової війни. 

 

 

Евакуація відбулась завдяки ініціативі докторів біологічних наук, професорів Херсонського державного університету Івана Мойсієнка та Олександра Ходосовцева.

«Коли ми ще були в окупованому Херсоні, у березні, вже думали, що гербарій треба якось зберегти. Вивезти тоді його було неможливо, оскільки треба було б перемістити його через лінію фронту. Тоді ми подумали про найцінніші екземпляри – еталонні або типові зразки. Такими зразками хизується будь-який гербарій. У нас таких було близько 200. У перші дні окупації ми заховали їх у підвальному приміщенні університету», – розповідає Олександр Ходосовцев.

 

 

Про цінні 24 коробки окупантська влада не знала. Як тільки місто звільнили, найперше, що зробили науковці – забрали типові зразки. Люди, які везли волонтерську допомогу, погодилися, виїжджаючи з міста, забрати гербарій в уже пустому автобусі. Так, 2 грудня першу партію гербарію вивезли в безпечне місце.

«Ми планували до кінця 2022 року вивезти гербарій в місце перебування нашого університету – до Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Ректори між собою дуже швидко домовилися про виділення місця», – згадує Олександр Ходосовцев.

Робота рятівників гербарію велася під безперервними обстрілами. 5 січня повністю завантажена фура відправилася в безпечне місце в Івано-Франківськ. 

За два дні після того, як гербарій вивезли, відбулося друге влучення снарядами біля університету. Один з прильотів був саме біля місця, де зберігалися гербарні зразки для перевантаження.

Коментар
Код блоку:
01/02/2023 Середа
01.02.2023
31.01.2023
30.01.2023
29.01.2023