Закарпаття: найбільше гірське озеро України Синевир рекордно обміліло

29 Серпня 2022, 15:03
Озеро Синевир 2907
Озеро Синевир

Через засуху рівень води у найбільшому гірському озері України Синевир, що на Закарпатті, впав до історично мінімуму.

Про це повідомляє Укрінформ.
«Цьогоріч зафіксовано історичний мінімум обміління озера Синевир. Причиною стало те, що у високогір'ї Карпат та на всьому Закарпатті протягом весни та літа цього року була тривала засуха, довго не було дощу», – повідомив місцевий гід Віталій Диблюк.

На Синевирському острівці є позначка, що показує на рекордний мінімум, до якого опускався рівень води в озері. Вона зафіксована влітку 2005 року.

«Але не переживайте, Синевир не пересохне, тому що він постійно живиться трьома струмками з гір, які ніколи не пересихають і не перемерзають», – зазначив гід.

Він розповів, що залежно від погодних умов рівень води в Синевирі коливається. Зазвичай, живлення відбувається через три струмки. Ранньої весни спостерігають масовий приплив води до озера через танення снігу в горах.

Менший за обсягом, але так само потужний приплив води фіксують також восени, коли дощить.

Читайте також: У громадах на Закарпатті розмістять центри збору вторсировини

«Тому Синевир по висоті рівня води може «стрибати» 5-7 метрів вверх-вниз. Своєрідним індикатором вимірювання висоти є острівець посередині озера, який має свою стабільну висоту, бо це вершина хребта, затопленого під час зсуву та утворення озера. 

Тому від його висоти заміряють мінімум та максимум рівня води у водоймі. Цьогоріч він найменший за всю історію озера», – сказав Віталій Диблюк.

Утім, за його словами, Синевир стане повноводнішим уже незабаром.

«У нас уже почалися грозові дощі, це додає води в екосистему. А восени озеро стане глибшим за рахунок сезонних дощів», – розповів гід.

Синевир – найбільше високогірне озеро в Україні. Розташоване на території Національного природного парку «Синевир», на висоті 989 метрів над рівнем моря. 

Озеро утворилось приблизно десять тисяч років тому через потужний зсув гірських порід з північного схилу гори Красної, які перегородили долину потоку Озірного. Улоговина озера складається із вузьких западин – долин трьох потоків, які нині ще впадають в озеро. 

У середній частині водойми є підводний хребет, який під час зниження рівня води з’являється на поверхні водойми у вигляді невеликого острівця. З озера також є витік, відтак, Синевир – це саморегулююча система. 

Площа водного дзеркала відповідно до коливання рівнів води в озері змінюється від 4,45 до 7,58 гектара, найбільша глибина від 19 до 23,5 метрів та об’єм води – від 350 до 460 тисяч метрів кубічних.

Синевир вважають найцікавішим об'єктом Національного природного парку «Синевир» і є однією з візитних карток Українських Карпат. Озеро входить до переліку семи чудес України.

Коментар
14/06/2024 Четвер
13.06.2024
12.06.2024