стрічка

Екологи та правозахисники виступили з заявою проти шельмування «екотерористами»

06 Грудня 2021, 14:04
Учасники екологічного мітингу у Запоріжжі ЗАЯВА 1079
Учасники екологічного мітингу у Запоріжжі

Усіх, хто хоче не боятися мирно відстоювати свої екологічні права та бути через це названим злочинцями, закликають приєднатися до відкритого звернення.

Природоохоронні та правозахисні організації, представники та представниці громадськості, заявляють, що глибоко стурбовані суттєвим сплеском звинувачень, погроз та актів насильства у бік громадян та громадянок, організацій громадянського суспільства, які мирно захищають свої екологічні права та довкілля в Україні, а також, як наголошують, спроб розпалювання ворожнечі між бізнесом та громадськістю окремими організаціями та особами.

Серед підписантів, авторів звернення, – Бюро екологічних розслідувань, МБО «Екологія-Право-Людина», Українська Гельсінська спілка з прав людини, «Центр Протидії Корупції», Всеукраїнська спілка громадських організацій «Асоціація зоозахисних організацій України», «Екологічно-гуманітарне об’єднання Зелений Світ», «Центр прав людини ZMINA», інші. 

Екоактивісти проти шельмування
Екоактивісти проти шельмування

У заяві, йдеться що суспільству нав'язують поняття «екотероризму», «екорейдерства» та інші ярлики щодо екологічних активістів та громадських організацій, які використовують мирні та законні засоби для захисту довкілля та своїх прав. До прикладу, протестують проти будівництва екологічно небезпечних об’єктів, пишуть зауваження в рамках оцінки впливу на довкілля, звертаються до контролюючих органів чи до судів.

Як наголошують підписанти звернення, “нещодавно під час Національного екофоруму «Зелена економіка: як досягти балансу», організованого Професійною асоціацією екологів України, питанням засудження захисників довкілля та обговоренню шляхів протидії «екотерористам» було присвячено цілу панельну дискусію та резолюцію Форуму. Тепер ніби у організаторів форуму є наміри закликати через законодавство визнати поняття екотероризму та екорейдерства та фактично криміналізувати дії громадськості. 

Правозахисні та екологічні організації нарікають, що такі наміри знаходять відгук. У листопаді 2021 року низка парламентарів, у тому числі з Комітету ВРУ з екологічної політики та природокористування, звернулися із закликом розслідування, визнання та протидії так званому «екотероризму». Підписанти звернення нагадують, що термін «тероризм» є в українському законодавстві, а термін «екотероризм» законодавством ЄС не визначений.

Правозахисники нагадують, що Комісарка Ради Європи з прав людини Дуня Міятович раніше заявила, що «ситуації, коли захисників екологічних прав свідомо висміюють, над ними знущаються, їх маргіналізують, порівнюють з екстремістами та дають принизливі ярлики, такі як «екотерористи» все ще мають місце у деяких країнах. Деякі уряди та підприємства вдаються до образливих і стигматизуючих кампаній, щоб ізолювати активістів та зробити напади на них більш виправданими для широкої громадськості». За аналізом МБО «Екологія-Право-Людина» з відкритих джерел у 2021 році екологічні активісти, журналісти та громадяни, які захищали свої екологічні права, понад декілька десятків разів стали жертвами фізичного насильства. Кажуть, що погроз та знищення майна було іще більше. 

Комісарка Ради Європи з прав людини зазначає, що ми не можемо стверджувати, що серйозно ставимося до захисту довкілля чи боротьби зі зміною клімату, якщо не захищаємо тих, хто покладає сили для досягнення цих цілей. Захищати захисників довкілля, сказала вона, – це не лише моральний і політичний імператив. А щонайменше, це має бути рефлексом для колективного самозбереження.

Підписанти звернення закликають парламентарів, Президента, інші органи державної влади, бізнес та засоби масової інформації підтвердити свою відданість демократичним цінностям, свободі слова та правам людини, та «не піддаватися тактиці тих, хто не бажає вирішувати довкіллєві проблеми, а натомість шельмує громадськість, провокує та підштовхує представників бізнесу та влади до насильницьких або інших способів тиску на екологічних активістів замість пошуку діалогу та мирного вирішення суперечок».

.***

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

 

Коментар
22/01/2022 Субота
22.01.2022
21.01.2022
20.01.2022
19.01.2022
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром