Чи висихає найглибше озеро України? Міфи і наукові факти

На Шацьких озерах починається довгоочікуваний туристичний сезон і в багатьох є побоювання, що вода з в найглибшому озері Світязі зникає.
Адже всі пам’ятають страшні фото, коли водойма обміліла в 2019 році.
Та все ж експерти переконують, що панікувати не варто! Вода повернулася. А ще синоптики обіцяють дощове літо, що ще є одним з факторів для підняття рівня води.
Еко.Район дізнавався у читачів, які міфи побутують про обміління Світязя та перевірив ці думки в експерта Василя Матейчика, заступника директора з наукової діяльності Шацького національного природного парку.
Думки лучанки, яка часто відпочиває на озері
«Світязі я виросла, хоч і проживаю в Луцьку. Воду на чай в дитинстві, ми з мамою набирали прямо з озера. Зараз вожу на Світязь свого сина. І хоч ми з ним алергіки, ця вода підходить нам ідеально. Тож тут ми не лише відпочиваємо від міського шуму, а й оздоровлюємось.
На мою думку, рівень води у 2019 році впав через різні причини. В першу чергу, дощу і снігу тоді майже не було. А на межі з озером вирощують величезні плантації лохини. Ці ягоди потребують дуже багато води для поливу», – міркує лучанка Ірина Остапчук.
Читайте також: Україну залишає вода: дощі вже не врятують
Коментар експерта Василя Матейчика:
«Основною причиною обміління озера Світязь справді є кліматичні зміни, які гостро проявилися 2019 року. Зростання середньої температури повітря влітку та восени та зменшення кількості опадів. Я теж неодноразово чув теорію, що на обміління озера впливає полив лохини. Але з наукової точки зору, то однозначної відповіді немає. Ніхто ще ґрунтовно не дослідив, як поводять себе підземні води. Наша територія розташована на водорозділі Чорне море – Балтика. Фактично поля з лохиною знаходяться на стороні чорноморського басейну, а все Шацьке поозер’я – такому собі природному горбі у басейні Балтики».
Читайте також: З Балтики до Чорного моря: ціна водного шляху Е40
Думки львів’янки, яка часто відпочиває на озері
Оксана Соболь на Світязь їздить доволі часто. Туристка, як і всі не байдужі до долі озера також з жахом згадує позаторічне обміління. Пригадує, що картина була просто моторошною.
«Відвідати улюблену водойму торік вдалося навіть декілька разів. Одна з причин, звісно, пандемія і не було можливості їхати ще кудись. Та Світязь — моя велика любов, там я відчуваю гармонію з природою та відновлення. Недаремно кажуть, що вода з гліцерином має цілющий ефект. Шкіра стає пружною та гладенькою. Таке враження, що після купання в озері навіть мімічні зморшки з обличчя зникають.
Чула різні версії. Перша від людей старшого віку, що обміління сталося через видобуток піску у Хотиславському кар’єрі, в Білорусі. Друга — активний розвиток туризму в Шацьку після анексії Криму. Місцеві жителі розбудовують свої будівлі. Відповідно, бурлять свердловини на воду»
Коментар експерта Василя Матейчика:
«Наукового підґрунтя теорія обміління Світязя через Хотиславський наразі теж нема. Насамперед, що нема туди доступу, а за звітністю білорусів, у них все нормально. У будь-якому разі підприємство, яке видобувало пісок зараз збанкрутувало, а власник відбуває тюремне ув’язнення у зв’язку з політичними подіями. Та все ж моя особиста думка, що через особливості Світязя, а саме через його карстове походження, вода так просто витікати через певний отвір в кар’єрі все ж не може. Скоріше теперішній брак води – це наслідки осушування боліт під час «продовольчих програм» в радянський період та несправність шлюзу-регулятора води в Шацькому урочищі «Низьке». Але цей з’єднувальний канал Світязя з озером Луки уже відремонтували».
Читайте також: Ремонт Світязя, або Куди зникає вода з найглибшого озера України
Читайте також: З невідомих у модні: поозер’я Волині та Влодави перетворюють у бренд
Тетяна ДЕНИСЕНКО
Інфографіка Дмитра АВРАМЕНКА
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром