Як Чехія оберігає гірський степ
Дуже цінний досвід Чеської Республіки у збереженні степових ділянок.
Там теж їх лишилось дуже мало. Але охороняються вони і зберігаються якісно, послідовно. Толково! Законодавчо і на практиці.
Що я маю на увазі.
На ділянці 250 гектарів, яка на відео і фото, охороняють типову для гірського степу флору і фауну.
Науковці чітко визначили охоронювані види і надали рекомендації щодо створення умов для збереження того чи іншого виду.
Наприклад, певному виду степового метелика для життя і розмноження на цій території потрібна низька трава, або якомусь виду бабок – висока. Наприклад у нас у Пустовітці (ботанічна пам'ятка природи місцевого значення на Полтавщині), щоб ріс шафран і брандушка, потрібна низька трава.
Допомагають підтримувати відповідний стан цієї ділянки вівці та кози мʼясної породи. Власник отари є обізнаним у всіх деталях збереження цієї території.
Людині пасти отару допомагають собаки породи бордер-колі. Одне задоволення спостерігати за їх роботою!!!
Отож, є договір із власником отар, що він пасе тут овець і кіз відповідно до рекомендацій природоохоронців, які час від часу контролюють цей процес.
Якщо земля приватна, то є договір із власником теж! Адже якщо треба тут охороняти метелика, то власники прислухаються до аргументів.
Але діє система державних компенсацій і заохочень. Власнику отар і власнику землі передбачені дотації за використання ділянки чи отари відповідно до рекомендацій. Часто власник землі і власник отари це одна й та сама людина.
Наприклад на цій ділянці діє компенсація 12 тис крон за гектар (450 євро). 30 тисяч євро коштує повна послуга відповідного випасання (привезення сюди овець, пастух та інші витрати). Це – не сталі цифри, а варіюють відповідно до багатьох факторів, залежать від термінів, потреб і метеликів.
Таке враження, що природу зберігати вигідно всім. Якщо земля комунальна, то держава державі не платить. Тут ще планую детальніше дізнатись про ці всі моменти. Як діє система викупів земель, хто призначає компенсації, на яких умовах, яка відповідальність.
Тим паче, що нашим законодавством теж передбачено компенсації. Але механізму немає! І прикладів теж! Збереження наших степових та лучних ділянок є величезною проблемою! Їм загрожує якщо не розорення, так зростання чагарниками, грушами або інвазивними трав'янистими та деревними видами (робінією, американським кленом)!
Або плани на заліснення. А якщо і використовується територія як сінокоси чи пасовище, то або іде перевипас або підсівання якихось видів.
Дуже хочеться скористатись цим досвідом.