стрічка

Подякуймо радянським генам лісової галузі

01 Листопада 2023, 18:00
Фото WWF-Україна 2465
Фото WWF-Україна

Отож єдине реальне європейське природоохоронне досягнення цього року, яке сталось в Україні – втрачено. Подякуймо за це радянським генам лісової галузі. Їхні корені виявились міцнішими за сучасні європейські й взагалі раціональні рішення.

Моїми словами про те що ж сталось. З 1930-х років в СРСР утворили рівномірну мережу лісгоспів. В тому числі в степовій зоні.

Відтоді і досі ідеологи лісової галузі пояснюють це необхідністю мати «оптимальну лісисистість» в усіх регіонах, тобто в їх розумінні лісу на людину має бути однаково що у Верховині що у Бердянську. Звісно це лісова галузь і про необхідність мати в степовій зоні «Оптимальну степистість», як давно пропонує EcoBlog of Olexiy Burkovskyy, не йдеться. 

Ясно що ліс в степу не росте і все що ми маємо зараз – залишки посадок ще тих років. Тож в степу ліс не рубають, бо і так мало, а за що ж платити зарплату? Звісно за посадку лісу. Він і сам гине в більших обсягах ніж саджається щороку. Проте лише за це можна людям платити. Щоб хоч трохи щось виросло – саджають не українські види дерев, бо наших таких нема, а заморські, які часто мають інвазійні якості й поширюючись у формі кущів за межі посадок – нищать останні природні екосистеми степу (наприклад маслинка і робінія). 

Що сталось далі. Аби отримувати кошти на посадки лісівники отримують нові ділянки, але не деградовані поля, а останні залишки степів, через що степу вже менше за 3% від того, що колись було, а лісу більше не стало. Третина всіх рідкісних видів рослин в Україні степові, а деякі з них вимирають саме через посадки лісу в степах. 

Менше з тим.... з 2008 року ідо 2023 ми з колегами вели з цим боротьбу і ось Міндовкілля вирішило значною мірою цю проблему – заборонило на європейський манер використання інвазійних видів. Це типове для ЄС рішення і до речі входить до публічної обіцянки Міндовкілля єврокомісарові. Це просто заборона загальновизнано небезпечних видів. Але вона примушує припинити їх висадку в степах. 

Та лісівники знайшли привід скасувати цей наказ. І ось вуаля – Міндовкілля навіть не намагалось пручатись і щобільше – не висловило навіть просту публічну думку про цю небезпеку, а просто з полегшенням все скасувало і тепер буде віднєкуватись, мовляв, нам доручили це зробити. ще цього року будуть знищені сотні гектар цілинних степів в тому числі тих що в процесі оголошення заказниками й це все завдяки Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України.

Могли б заборонити висаджувати до затвердження нового списку або зробити хоч щось. Але не сталось нічого.

Довідково. Міндовкілля скасувало затверджений навесні перелік інвазійних видів дерев, заборонених до висадки в лісах. Це сталось через рішення Державної регуляторної служби, яка вказала на порушення процедури затвердження переліку. 

Науковці та природоохоронців розкритикували таке рішення Міндовкілля. 

Коментар
08/12/2023 П'ятниця
08.12.2023
07.12.2023