Грядки у місті, або Як зменшити наслідки зміни клімату
Мешканці міста можуть простими і дешевими способами адаптуватись до впливу глобального потепління. Міський город – оптимальний спосіб власноруч покращити ситуацію із наслідками зміни клімату. Такі городи успішно розвиваються у Львові, Луцьку, Полтаві та інших містах України.
У Луцьку планують створити мережу городів різних форматів
Ініціаторами створення міських городів у Луцьку стали керівниця громадської організації «Нуль відходів Луцьк» Катерина Демидюк та очільник громадської організації «Інститут транскордонних ініціатив» Максим Войчук.
Раніше Еко.Район писав про «Сади зростання» – перший міський город у Луцьку.
«Минулого року був пілотний проєкт, зараз ми працюємо над його масштабуванням, а про реальний результат ми зможемо говорити через рік. Наразі проміжні підсумки показали, що є багато людей, яким це цікаво, з’являються нові партнери, які готові підтримати. Є інтерес, готовність та можливість розвиватися далі. Ми плануємо мережу городів у різному форматі у Луцьку. Цьогоріч ми отримали фінансування вигравши грант у рамках програми «Сади Перемоги» на продовження та розвиток ініціативи», – розповідає Максим Войчук.
Міський город – це не город у класичному розумінні. Висадка відбувається не у відкритий ґрунт. У Луцьку активісти практикували високі грядки. Такий город може бути на балконі, горщиках, підвіконні. Ці грядки теплі, захищені від шкідників, рослини у них швидше розвиваються.
Минулого року рослини висаджували у липні, цьогоріч – планують раніше, тому, цілком можливо, що вдасться зібрати врожай двічі. Це дозволяє особлива технологія викладки високих грядок: картон, зрізане гілля, яке формує подушку, та земля. Перевага «високих грядок» в тому, що бур’яни на них практично не ростуть, тобто вони не потребують особливого догляду.
«При обранні культур ми не зупинялись на чомусь конкретному. У нас росли і помідори, і кабачки, зелень, трави. Прийнялася полуниця, бачили цієї зими, що вона пустила зелені пагони. А ще нам подарували два кущі жимолості. Садили навіть квіти. Люди постійно приїжджали поливати грядки. Оскільки грядки розташовані на території Луцького національного технічного університету, деякі його працівники в обідню пору виходили прогулятися та доглянути за ними», – продовжує Максим.
Міський город не потребує великих затрат, але дещо таки потрібне.
«Спершу потрібно визначитися з місцем для городу, щоб люди мали туди доступ та знайти однодумців, яким це буде цікаво, які захочуть допомогти. Технологій висадки є багато: теплогрядки Розума, високі грядки, грядки в землі, грядки у ящиках на спеціальних конструкціях. Тип варто підбирати залежно від території та об’єму культур», – пояснює Максим Войчук.
Новий міський город у Луцьку планують відкрити на території Луцького міського молодіжного центру поблизу центральної частини міста, запланована ціла мережа таких городів.