стрічка

Пустеля, інопланетні кар'єри та туризм, або як живе бурштинова столиця українського Полісся

31 Травня 2021, 13:48
Пустеля у Клесові 3154
Пустеля у Клесові

Журналіст Intex-press під час своєї поїздки в Україну побував недалеко від білоруського кордону, де ще зовсім недавно добували бурштин, послухав легенди про місцеві «розбірки» й дізнався, як зараз живе невелике селище в сусідній країні.

Клесів унікальний тим, що поруч з населеним пунктом знаходяться величезні пустелі й майже інопланетні кар'єри. Тут можна знімати рімейки знаменитих радянських фільмів «Кін-дза-дза» або «Біле сонце пустелі».

І все це результати діяльності не матінки-природи, а людини в кінці минулого століття. Річ у тому, що на українському Поліссі не одне десятиліття добували бурштин, як легально, так і не зовсім. А Клесів вважається бурштиновою столицею України, який в далекі 90-ті поглинула справжня «бурштинова лихоманка». Судячи з «місцевим легендам», в той час тут було все як на Дикому Заході: річка грошей, гулянки з пригодами й розбирання «ковбоїв з шерифом».

Але з часом бурштиновий промисел зійшов нанівець: ціни на цей камінь впали, добувати його вже тут не вигідно. Видобуток бурштину в колишніх масштабах, можна сказати, припинилася, а ось сліди на тілі матінки-природи залишилися.

Саме ця діяльність людини й створила посеред екологічно чистих поліських лісів і боліт постапокаліптичні пейзажі.

Ось цю «фішку» місцеві підприємці вирішили використовувати для залучення туристів і подальшого розвитку Клесова як потенційно туристичного місця. Тепер по місцевих пустелях і кар'єрів навіть водять екскурсії, для учасників яких місцеві «дюни» є привабливим місцем для фотосесій. Професійні фотографи часто привозять сюди для фотосетів своїх клієнтів, найчастіше молодят або моделей.

Екскурсоводи невимушено розповідають про далекі дев'яності, коли добувати бурштин почали місцеві жителі: від вчителя до тракториста. І робили це в більшості випадків не в жадобі наживи, а щоб якось прогодувати свої сім'ї. Зазначу, що зараз рівень життя в Клесові цілком непоганий для провінції, все чисто, акуратно, люди працюють, займаються господарством, стежать за політичною ситуацією як в Україні, так і в Білорусі.

 

 «Сподіваємося, незабаром пандемія закінчиться, все владнається і ми зможемо їздити один до одного в гості», — кажуть вони.

 

 До речі, попри поширену в Білорусі думку, що все прикордоння України жило завдяки бізнесу «купи-продай», в Клесові цим майже ніхто не займався. Причина банальна – до кордону далеченько, та вся увага місцевих звернута на бурштинові справи.

Якщо раніше були справи бурштинові, то зараз жителів, крім городів, починають турбувати справи туристичні, адже корона вірусний локдаун в Україні скасували і тут вже можна спокійно приймати туристів. А чим більше туристів – тим більше робочих місць для місцевих жителів. У Клесові є і ресторани, і готель, і чудова кав'ярня, яка не поступається багатьом мінським, з смачним тістечком з горіхами за 50 гривень (приблизно 4 рублі). Так що місцеві жителі налаштовані оптимістично і, звичайно, раді гостям.

Після таких екскурсій по Клесові і околицях розумієш, що природа набагато сильніше людини і обов'язково візьме своє. Зараз в пустельних пісках, де ще зовсім недавно добували бурштин, починають пробиватися маленькі дерева. Природа очищається, і набагато швидше, ніж нам здавалося ...

Коментар
23/10/2021 Субота
23.10.2021
22.10.2021
21.10.2021
20.10.2021